Zelviene PaulinaŠ. m. kovo 31 d. Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto doktorantė PAULINA ŽELVIENĖ gins disertaciją „Adaptacijos sutrikimo struktūra ir rizikos veiksniai Lietuvos populiacijoje“ socialinių mokslų srities, psichologijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti. Disertacijos gynimas vyks 201 aud. (Universiteto g. 9/1, Vilnius). Pradžia – 14 val.

Anotacija
Disertacijos tikslas buvo įvertinti Lietuvos populiacijos stresinę ir trauminę patirtį, atlikti adaptacijos sutrikimo struktūros analizę bei nustatyti šio sutrikimo rizikos veiksnius. Adaptacijos sutrikimo struktūros analizė buvo atlikta remiantis naujausiais siūlymais, pateiktais Tarptautinės ligų klasifikacijos 11-ajam leidimui (TLK-11). Tyrimo dalyviai pildė klausimynus, skirtus įvertinti jų stresines ir traumines patirtis, adaptacijos sutrikimo simptomus ir potrauminio streso sutrikimo simptomus. Skerspjūvio tyrime dalyvavo 831 bendrosios populiacijos tyrimo dalyvis. Adaptacijos sutrikimo struktūros analizei buvo atlikta patvirtinamoji faktorių analizė. Tyrimo rezultatai parodė, kad dauguma Lietuvos gyventojų patyrė bent vieną stresorių per pastaruosius dvejus metus. Duomenų analizė taip pat patvirtino dviejų faktorių adaptacijos sutrikimo struktūrą, atitinkančią pateiktus siūlymus TLK-11. Nustatyti adaptacijos sutrikimo rizikos veiksniai buvo ilgalaikiai stresoriai, susiję su sveikatos sutrikimais, potrauminio streso sutrikimo invazijos simptomai ir demografiniai veiksniai (moteriška lytis ir žemesnis išsilavinimas).

Skaityti disertaciją

Disertacijos gynimo taryba:

prof. habil. dr. Danutė Gailienė – tarybos pirmininkė (Vilniaus universitetas; socialiniai mokslai, psichologija – 06S),

prof. dr. Arūnas Germanavičius (Vilniaus universitetas; biomedicinos mokslai, medicina – 06B),

doc. dr. Dalia Nasvytienė (Vilniaus universitetas; socialiniai mokslai, psichologija – 06S),

doc. dr. Rūta Sargautytė (Vilniaus universitetas; socialiniai mokslai, psichologija – 06S),

dr. Andrea Horn (Ciuricho universitetas; socialiniai mokslai, psichologija – 06S).

Kontaktinis asmuo:
Jūratė Rapalavičiūtė