2024-04-16

Filosofijos institutas kviečia į konferenciją „Nihilizmas ir tikrovė“

Prof. Maurizio Ferraris paskaita Filosofijos fakultete

2024-04-16

Raidos psichopatologijos tyrimų centro konferencija

2024-04-10

Diskusija su pasauline sporto ikona ir kovos už lygybę simboliu

2024-04-09

Socionomų forumas „AI Meets Social Services“

2024-04-09

Prof. dr. Tomasz Mróz paskaita

Visos naujienos

Postsekuliarus būvis

zenklas 2015 04 13 copy

„Postsekuliarus būvis" (Nr. DOTSUT-21 (09.3.3-LMT-K-712-01-0085)/LSS-25000-55)

Projekto laikotarpis: 2018 m. sausio mėn. – 2022 m. rugsėjo mėn.

Projekto vadovas: prof. habil. dr. Tomas Sodeika

Projekto tikslas: atliekant šiuolaikinės kultūros būvio tyrimą, tobulinti tyrėjų gebėjimus bei pajėgumus vykdyti aukšto lygio MTEP veiklas.

Numatomi pasiekti rezultatai: siekiama parengti 2 monografijas, 16 mokslo straipsnių, 22 pranešimus konferencijose, surengti 9 viešas paskaitas ir 2 konferencijas.

Projekto santrauka:

Vykdant projekte numatytus tyrimus bus nagrinėjama religijos vieta ir vaidmuo šiuolaikinėje kultūroje, kurios esmine charakteristika (parafrazuojant Lyotardo knygos „Postmodernus būvis“ pavadinimą) galima laikyti „postsekuliarų būvį“ - kultūros būklę, atsiradusią tada, kai ėmė aiškėti, jog Apšvietos epochos mąstytojų idėja, kad modernios kultūros pagrindą sudaro visiškai autonomiškas ir autarkiškas (t.y. sekuliarizuotas) subjektas, pasirodė esanti nerealizuojama. Mūsų dienomis ryškėja tendencija pripažinti, kad religija nėra vien iliuzinis anapusinės tikrovės postulavimas, kurį turėtų įveikti nuo kultūros modernizacijos neatsiejamas sekuliarizacijos procesas. Šiuo požiūriu postmodernią kultūrą galima laikyti ir postsekuliaria kultūra. Vis dėlto šio posteskuliarumo pobūdis dar nėra pakankamai įsisąmonintas. Dar nėra aišku, kokį pavidalą pasikeitusioje kultūrinėje situacijoje galėtų ar/ir turėtų įgyti religiniai vaizdiniai, patirtys bei praktikos.

Vykdant projektą, bus siekiama išsiaiškinti, kokius pavidalus religijos turiniai įgyja tokiose šiuolaikinės kultūros srityse kaip etika, estetika bei politinė ideologija, kokį vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje dominuojančiame globalizacijos procese atlieka (ar galėtų atlikti) tarpreliginis ir tarpkonfesinis dialogas. Didelė projekte numatytų tyrimų dalis bus skirta minėtų posteskuliarybės apraiškų ontologinio pamato analizei. Šioje dalyje postsekuliarus būvis bus nagrinėjamas sutelkiant dėmesį į religijos fenomenologijos bei fenomenologinės ontologijos atveriamą prieigą prie postsekuliarių religingumo formų, mitinio mąstymo reabilitaciją šiuolaikiniame akademiniame diskurse bei mito kaip religinės patirties eksplikacijos galimybes šiuolaikinėje kultūroje.

Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“.