VP Bizantija freskaLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga.

Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. balandžio 18 d. 18 val. kviečiame į aštuntąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto klasikinės filologijos katedros profesorius Vytautas Ališauskas pristatys „Naująjį Testamentą".

Naujasis Testamentas – 27 įvairaus žanro veikalų, tradiciškai vadinamų „knygomis“ rinkinys. Visos krikščioniškos bendruomenės jį pripažįsta Dievo įkvėptu, tad ir normatyviniu, nors įkvėptumo sampratos esmingai skiriasi. Jo reikšmė nesiriboja vien krikščionišku pasauliu – Naujojo Testamento tekstų idėjos ir vaizdiniai savaip transformuoti įvairiuose regionuose, daugybę atvejų perteikti filosofijoje, dailėje, literatūroje, muzikoje – kartais kritikškai ar net parodijuojant. Todėl Naująjį Testamentą pažinti privalu norint suprasti pasaulinę kultūrą.

Antra vertus, šis tekstų rinkinys pažįstamas menkai, apsuptas klaidingų įsivaizdavimų, istoriškai absurdiškų interpretacijų. Pakanka paminėti, kad lietuviškojoje Vikipedijoje rašoma, jog tie 27 „veikalai, parašyti IV a., dauguma jų labai trumpi“. Tad paskaitoje bus siekiama apžvelgti Naujojo Testamento tekstų genezę, jų žanrinę įvairovę, kanono susiformavimą, tekstų transmisiją, taip pat Naujojo Testamento santykį su apokrifiniais tekstais.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Paskaitos vaizdo įrašas

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.