VP koranasLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. gegužės 30 d. (ketvirtadienį) 18 val. kviečiame į vienuoliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto arabistikos lektorė Maritana Larbi pristatys sakraliausią islamo kultūros tekstą – Koraną.

Kiekvienam musulmonui Koranas yra tiesioginis Dievo žodis par exellence. Todėl teksto recitavimas, kuris yra prilyginamas meditacijai, vis dar išlieka pirmine šio teksto paskirtimi. Kaip kasdienio gyvenimo vadovas Koranas sugebėjo iki mūsų dienų išlaikyti autoritetingiausio etinio - normatyvinio įstatymo pozicijas islamo kultūroje. Ir nors 7 a. viduryje, maždaug 20 metų po pranašo Muhamado mirties, Korano kodifikavimas bei teksto surinkimas ir užrašymas į knygą sukėlė musulmonų bendruomenėje nemažai sumaišties, ir iki šiol liko daug mokslininkų neatsakytų klausimų, visgi abejonių dėl šio šventraščio autentiškumo iš esmės neturėtų kilti.

Paskaitoje bus pristatytas Korano atsiradimo kontekstas bei teksto kodifikavimo istorija žvelgiant iš musulmoniškosios tradicijos perspektyvos. Taip pat bus aptarta istorinė Korano recepcija Vakaruose, vertimai ir kokios pagrindinės teorijos vyrauja nūdienos Vakarų koranistikoje.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos