MirajLietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – VU Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. birželio 13 d. (ketvirtadienį) 18 val. kviečiame į dvyliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto arabistikos lektorė Maritana Larbi pristatys vieną pamatinių islamo tradicijos tekstų – Suną.

Sunna – arabų kalboje reiškia reiškia „paprotį“, „tradiciją“. ,,Protėvių suna“ turėjo nerašyto įstatymo statusą, kuris užtikrindavo socialinę tvarką, tai buvo elgesio norma, nusistovėjęs protėvių, herojų elgesio imitavimas. Šiais laikais suna dažniausiai siejama su pranašo Muhammado žodžiais, poelgiais ir nuosprendžiais, iki menkiausių smulkmenų užfiksuotais hadisuose – ,,istoriniuose pasakojimuose“. Muhammado suna įgijo įstatymo galią ir tapo visų veiksmų modeliu, kuris įkūnija idealų ar normatyvinį musulmonų bendruomenės elgesį. Todėl islamo religija dažnai suvokiama kaip ortopraksinė religija, kur religijos esmę sudaro tikėjimo praktika ir neišvengiamai reiškia glaudų ryšį tarp teologijos ir teisės.

Paskaitoje bus pristatyta pranašo Muhammado (571-632) biografija bei sunos koncepcija ir jos kanonizavimo islamo kultūroje raida. Taip pat bus aptarta sunos reikšmė islamo etikos ir teisės kontekste bei jos recepcija Vakaruose.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos