VP Korotayev intPaskaita atšaukiama dėl koronaviruso. Tačiau vėliau bus paskelbtas paskaitos vaizdo įrašas

2020 m. kovo 12 d. 18 val. Filosofijos fakulteto (Universiteto g. 9) 201 aud. vyks rusų antropologo, ekonomikos istoriko, lyginamosios politikos mokslų atstovo Andrey Korotayev paskaita „The 21st Century Singularity and the Future of the World: A Big History Perspective“.

Pastaruoju metu itin populiari idėja, kad netolimoje ateityje galime tikėtis „išskirtinumo“, dėka Google techninio direktoriaus Ray Kurzweil ir jo knygos „Nepaprastumas yra arti“ (The Singularity Is Near). Įvykių serijos matematinė analizė, pasak jo, prasideda nuo mūsų Galaktikos atsiradimo ir baigiasi su DNR kodo iššifravimu. Šią įvykių seriją apibūdina paprasta matematinė funkcija (nežinoma pačiam R. Kurzweil), kuri prognozuoja regiono išskirtinumą 2029 metais. Panašios laiko serijos (prasidedančios gyvybės Žemėje pradžia ir pasibaigiančios informacine revoliucija) matematinę funkciją numatančią regiono išskirtinumą 2027 m. išvedė Rusijos fizikas Aleksander Panov, visiškai nepriklausomai nuo R. Kurzweil. Ši funkcija, be to, panaši į 1960 m. Heinz von Foerster atrastą lygtį, paskelbtą „Science“, kurioje aprašoma pasaulio populiacijos dinamika ir ja prognozuojamas matematinis regiono išskirtinumas 2027 m.

Tad Andrey Korotayev savo paskaitoje sieks apžvelgti šias išvadas ir parodys, jog jos atskleidžia globalių makroevoliucinių dėsningumų egzistavimą. Tuo pačiu tai rodo, kad nėra pagrindo tikėtis, jog technologinė plėtra įgaus nesustabdomą pagreitį. Numatomą išskirtinumą galima interpretuoti kaip posūkio tašką, po kurio globalios evoliucijos tempas ilgainiui pradės sistemingai lėtėti.

Apie pranešėją:

Andrey Korotayev is a Russian anthropologist, economic historian, comparative political scientist, demographer and sociologist, with major contributions to world-systems theory, cross-cultural studies, Near Eastern history, Big History, and mathematical modelling of social and economic macrodynamics. He is currently the Head of the Laboratory of Monitoring of the Risks of Sociopolitical Destabilization at the National Research University Higher School of Economics, and a Senior Research Professor at the Eurasian Center for Big History and System Forecasting of the Institute of Oriental Studies as well as in the Institute for African Studies of the Russian Academy of Sciences. In addition, he is a Senior Research Professor of the International Laboratory on Political Demography and Social Macrodynamics (PDSM) of the Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration, as well as a Full Professor of the Faculty of Global Studies of the Moscow State University. He has authored/co-authored over 400 scholarly publications, including such monographs as Ancient Yemen (Oxford University Press, 1995), World Religions and Social Evolution of the Old World Oikumene Civilizations: A Cross-Cultural Perspective (The Edwin Mellen Press, 2004), Introduction to Social Macrodynamics: Compact Macromodels of the World System Growth (URSS, 2006), Introduction to Social Macrodynamics: Secular Cycles and Millennial Trends (URSS, 2006), Great Divergence and Great Convergence. A Global Perspective (Springer, 2015), Economic Cycles, Crises, and the Global Periphery (Springer, 2016), The 21st century Singularity and global futures. A Big History perspective (Springer, 2020). He is a laureate of a Russian Science Support Foundation in ‘The Best Economists of the Russian Academy of Sciences’ Nomination (2006); in 2012 he was awarded with the Gold Kondratieff Medal by the International N. D. Kondratieff Foundation.
%MCEPASTEBIN%