Išleistas Johno Finnio knygos "Natural Law and Natural Rights" vertimas į lietuvių kalbą. Vertėjas – VU Filosofijos fakulteto Filosofijos katedros profesorius Albinas Plėšnys. Knyga skirta teisės filosofija, politine filosofija besidomintiems studentams.

John Finnis, Prigimtinis įstatymas ir prigimtinės teisės, iš anglų k. vertė Albinas Plėšnys. Vilnius: Aidai, 2014, 527 p. Knygos viršelis - parsisiųsti.

Šioje knygoje teisės filosofija glaudžiai siejama su etika, socialinėmis teorijomis ir politine filosofija. Johnas Finnisas plėtoja pagrįstus ir esminius argumentus: jis pateikia ne kitų žmonių argumentų apžvalgą, o aiškina ir kritiškai remiasi klasikine, Viduramžių, moderniųjų laikų ir šiuolaikine etika, socialinėmis bei politinėmis teorijomis ir jurisprudencija.

Parengiamojoje pirmoje dalyje, norint atskleisti kiekvieno aprašomojo socialinio mokslo priklausomybę nuo teoretiko vertinimų, apžvelgiamas analitinio teisės mokslo šimtmetis. Išsamus kritinis tokio vertinimo pagrindas yra prigimtinės teisės teorija. Apžvelgiama įprasta šiuolaikinė kritika prigimtinės teisės teorijai ir parodoma, kad ji remiasi giliu nesupratimu.

Antroje dalyje dešimtyje kruopščiai struktūruotų skyrių aiškinama: pagrindinės žmogiškosios gėrybės ir praktinio supratingumo reikalavimai; bendruomenė ir „bendroji gerovė“; teisingumas; loginė teisių skelbimo struktūra; žmogaus teisių pagrindai, tų teisių ypatumai ir ribos; valdžia ir valdymo taisyklės, sudaromos nevaldančių asmenų remiantis ne valdymo procedūromis; teisė, teisėtumas ir įstatymų kildinimas iš praktinio supratingumo principų; sudėtingi ryšiai tarp legalumo ir moralinės pareigos; praktinės ir teorinės problemos, kylančios iš neteisingų įstatymų.
Paskutinėje dalyje plėtojami svarūs argumentai, grindžiantys „prigimtinio įstatymo“, „natūraliosios teologijos“ ir „apreiškimo“ ryšį – moralinių dalykų ryšį su kitaip „galutiniais klausimais“.

Šioje knygoje solidžiai ir naujai perteikta prigimtinės teisės ir prigimtinio įstatymo samprata, kuri studijuojantiesiems suteiks dar ir svarbiausių teisės, moralinės ir politinės filosofijos problemų nuodugnius pagrindus.

Kontaktinis asmuo:
Gintarė Kurlavičiūtė
el. p.
tel. +370 5 2667617

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos