orcid logoIeškant mokslinės informacijos dažnai susiduriama su autoriaus identifikavimo problema. Įvairios duomenų bazės bei sistemos tą patį autorių pateikia skirtingai. Paiešką apsunkina mokslinės veiklos eigoje pasikeitusi to paties autoriaus pavardė ar inicialai. Šioms problemoms spręsti siūlomi ORCID identifikatoriai.

Kas yra ORCID?
ORCID (angl. Open Researcher Contributor Identification Initiative) – atvira, nepelno siekianti ir į visuomenę orientuota iniciatyva, kurios tikslas sukurti mokslininkų unikalių identifikacijos numerių registrą bei skaidriu būdu susieti šiuos identifikatorius su jų kuriama moksline produkcija – straipsniais, monografijomis, konferencijų pranešimų medžiaga, recenzijomis, mokslinių tyrimų duomenimis, patentais ir kt.
ORCID identifikacijos numeris (angl. Open Researcher and Contributor ID) – tai 16 skaitmenų unikalus ir nekintantis numeris (pvz., 0000-0003-2414-6278). Šis numeris tampa pagrindu, kuris jungia ne tik visus mokslininko publikuotus darbus, bet ir jo mokslinėje veikloje registruotus įvairius dokumentus, tokius kaip stipendijų paraiškos, dalyvavimai projektuose, rankraščiai publikavimui, registravimui pateikti patentai ir kt.

Kam naudingas autorių identifikatorius?
Autoriaus identifikatoriai naudingi visiems, kurie dalyvauja mokslinėje komunikacijoje:
• išsprendžiamos sisteminės autorių vardų dviprasmiškumo problemos (pvz., identiškos pavardės, mokslinės veiklos eigoje pasikeitę autorių inicialai ir kt.), tad mokslininkai tampa matomi ir lengvai identifikuojami;
• institucijoms lengviau surinkti, įvertinti savo darbuotojų mokslinės veiklos rezultatus;
• identifikuojant autorius, leidėjai lengviau valdo leidybos procesus;
• mokslą finansuojančiose institucijose supaprastinami finansavimo teikimo procesai, lengviau galima sekti finansuojamų tyrimų rezultatus;
• mokslo bendruomenė turi galimybę lengvai identifikuoti savo narių pasiekimus.

Kaip susikurti ORCID identifikacijos numerį?
ORCID identifikatorių susikurti lengva ir paprasta:
• užpildykite ORCID interneto svetainėje pateiktą registracijos formą;
• prie gauto ORCID identifikacijos numerio priskirkite savo mokslinės veiklos rezultatus. ORCID įrašus papildykite profesine informacija. Jeigu turite publikacijų, kurios priskirtos kitiems autorių identifikatoriams, pvz., ResearcherID, Scopus Author ID arba yra indeksuojamos CrossRef, DataCite, galite šią informaciją susieti su ORCID identifikacijos numeriu.
• Registruojant savo mokslinius tyrimus ar pildant įvairius su moksline informacija susijusius dokumentus, nepamirškite įtraukti sukurto ORCID identifikacijos numerio.
Individualiems mokslininkams ORCID identifikacijos numerio sukūrimas bei asmeninių nuostatų tvarkymas ORCID registre yra nemokamas. Institucijos, norinčios susieti mokslinę produkciją su ORCID identifikatoriais bei automatizuotai atnaujinti iš ORCID sistemos pateiktus duomenis, turi susimokėti papildomą mokestį.

Naujieną pateikė: VU bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyrius

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos