Senatui patvirtinus Vilniaus universiteto mokslinių tyrimų duomenų valdymo gaires, VU stojo į vieną gretą su pirmaujančiais Europos universitetais.

Vilniaus universitetas, 2016 m. spalio 18 d. Senato nutarimu Nr. S-2016-9-3 patvirtindamas Vilniaus universiteto mokslinių tyrimų duomenų valdymo gaires (toliau – Gairės), stojo į vieną gretą su pirmaujančiais Europos universitetais: Kembridžo, Oksfordo, UCL, ETH Zurich ir kitais. Visi šie universitetai yra patvirtinę principus, kaip turi būti tvarkomi mokslinių tyrimų duomenys, ir teikia atitinkamas paslaugas duomenų valdymo procese.

Gairėse įvardyti principai apima visą mokslinių tyrimų duomenų gyvavimo ciklą: nuo planavimo iki pakartotinio panaudojimo. Dokumente akcentuojami reikalavimai rengti duomenų valdymo planus laikantis remiančių institucijų ar kitų šaltinių reikalavimų, dokumentuoti mokslinių tyrimų duomenis, kad jie galėtų būti panaudoti pakartotinai, duomenis pateikti saugojimui Nacionalinio atvirosios prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvo informacinėje sistemoje (MIDAS), jeigu remianti institucija ar kitas šaltinis nenustato kitaip, nesant kliūčių – juos viešinti. Gairėse atkreipiamas dėmesys į teisinius, finansinius bei techninius aspektus, susijusius su duomenų valdymu.

„Mūsų gairės parengtos atsižvelgiant į naujai besiformuojančią Europos „atviro mokslo“ politiką. Vilniaus universitetas, patvirtindamas mokslinių tyrimų duomenų valdymo gaires, prisiima įsipareigojimus teikti akademinei bendruomenei reikalingas paslaugas ir palaikyti jos poreikius atitinkančią infrastruktūrą“, – sako VU vicerektorius prof. Rimantas Jankauskas.

Tinkamas mokslinių tyrimų duomenų valdymas naudingas ne tik tyrėjams ar universitetui, bet ir visuomenei: padeda pasiekti aukščiausios kokybės mokslinių tyrimų rezultatus, didina matomumą, plečia daugiadalykio, tarptautinio bendradarbiavimo ir bendradarbiavimo su verslu galimybes, mažina galimai vienodų ir nekoordinuotų tyrimų skaičių, duoda didesnę ekonominę grąžą.

Gaires rengė vicerektoriaus įsakymu patvirtinta darbo grupė: VU bibliotekos mokslinės informacijos duomenų skyriaus (MODUS) informacijos vadybininkė Rasa Aleksandrovė, VU matematikos ir informatikos instituto direktorius prof. Gintautas Dzemyda, ITTC direktorius Marijus Jurgutis, MODUS informacijos vadybininkė Emilija Kučinskaitė, Teisės departamento teisėkūros skyriaus vadovė Edmunda Rudzevičienė, Mokslo ir inovacijų direkcijos mokslo skyriaus vedėja dr. Brigita Serafinavičiūtė, MODUS vedėja dr. Žibutė Petrauskienė (darbo grupės vadovė).

Naujieną pateikė: VU bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyrius

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos