Jusiene RomaLietuvos mokslo taryba paskelbė, kad 2018–2020 m. bus finansuojami keturi bendri Lietuvos, Latvijos ir Kinijos (Taivano) mokslininkų projektai. Vienas iš jų – Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto profesorės Romos Jusienės vadovaujamas projektas „Jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikų interneto naudojimo sąsajos su jų socialine emocine raida bei santykiais su tėvais Latvijoje, Lietuvoje ir Taivane“.

Tęstinio projekto tikslas – ištirti, kokių neigiamų padarinių buvimas virtualioje erdvėje turi vaiko sveikatai, elgesiui, emocinei savijautai. „Mus labiausiai domina psichologiniai veiksniai. Kita vertus, įdomūs ir apsauginiai elementai – koks yra tėvų vaidmuo, kaip jie bando apsaugoti savo vaiką? Mes matome, kad tėvai išleidžia atžalas į mokyklas, įduoda jiems išmaniuosius telefonus ir jau pirmoje klasėje vaikai turi laisvą prieigą prie interneto – tada ir prasideda problemos“, – pasakojo R. Jusienė.

Pasak mokslininkės, ikimokyklinio amžiaus vaikai dar yra labai kontroliuojami tėvų, su vyresniais vaikais ir paaugliais atlikta nemažai tyrimų, kuriuose išryškėja tam tikros problemos ir neigiami socialinių medijų ir interneto naudojimo padariniai, o ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikai lieka primiršti.

„Tyrėjai nelabai nori dirbti su pradinių klasių mokiniais. Bet mes seksime pasižiūrėti, kaip dar gana jautrūs vaikai elgiasi patekę į savarankišką socialinę aplinką. Tuomet galėsime pateikti pagrįstas rekomendacijas, į ką tėvams vertėtų atkreipti dėmesį, ką įvertinti, kaip suprasti vaikui grėsmę keliančias situacijas“, – teigė projekto vadovė.

Lietuva, Latvija ir Kinija projektui pasirinktos neatsitiktinai. Pasak R. Jusienės, Lietuvos ir Latvijos kultūros, nors iš pirmo žvilgsnio panašios, labiau įsigilinus atskleidžia nemažus skirtumus – ypač vaikų auklėjimo srityje.

Tuo tarpu Taivane socialinių tinklų naudojimas pasiekęs kur kas aukštesnį lygį nei Lietuvoje. „Dėl to ir tenykščiai mokslininkai yra smarkiai pažengę šiuose tyrimuose, sukūrę labai gerų instrumentų vaikų priklausomybei nuo interneto atpažinti“, – pasakojo R. Jusienė. Mokslininkės teigimu, perėmę kolegų iš Taivano instrumentus, tyrėjai galės pagrįstai palyginti, kaip skirtingose kultūrose veikia tie patys mechanizmai.

Projektas bus vykdomas trejus metus, tai leis geriau pamatyti tęstinę tyrimo perspektyvą, ilgalaikius tiriamų reiškinių padarinius. Drauge su prof. R. Jusiene projektą įgyvendins dar dvi VU tyrėjos: doc. dr. Vilmantė Pakalniškienė ir doc. dr. Ilona Laurinaitytė.

Informacijos šaltinis – portalas VU Naujienos

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos