Fizinis ugdymas: judėjimas ir įkūnytas pažinimas

Vilniaus universitetas, bendradarbiaudamas su Nacionaline švietimo agentūra projekte „Pedagogų kompetencijų stiprinimas nacionalinėse kvalifikacijos tobulinimo programose ir magistrantūros studijose“, kviečia pedagoginius darbuotojus (išskyrus aukštųjų mokyklų darbuotojus) dalyvauti kvalifikacijos tobulinimo programoje „Fizinis ugdymas: judėjimas ir įkūnytas pažinimas“

Dalyviai:

Programa skirta fizinio ugdymo pedagogams, siekiantiems gilinti profesines žinias ir plėtoti didaktines kompetencijas šiuolaikinio ugdymo kontekste. Programoje dalyvauti gali fizinio ugdymo mokytojai, dirbantys pagal fizinio ugdymo bendrąją programą*.

* Mokymai skirti tik pedagogams (išskyrus aukštųjų mokyklų darbuotojus), registruotiems Pedagogų registre ir dirbantiems pedagoginį darbą.
** Mokymuose gali dalyvauti tik tie pedagoginiai darbuotojai, kurie iki šiol nėra dalyvavę nė vienoje projekto „Pedagogų kompetencijų stiprinimas nacionalinėse kvalifikacijos tobulinimo programose ir magistrantūros studijose“ finansuojamoje veikloje (nei bet kurioje nacionalinėje kvalifikacijos tobulinimo programoje, nei magistrantūros studijose).

Programos anotacija

Programa suteikia inovatyvų požiūrį į fizinį ugdymą, remiasi aktualiomis teorinėmis koncepcijomis ir patikrinta šiuolaikine praktika, siekiant holistinio mokinių fizinės ir kognityvinės raidos. Programa grindžiama tarpdisciplininiu požiūriu, apjungiančiu judesio mokslą, neuroedukaciją, įkūnyto pažinimo ir nelinijinės pedagogikos principus. Jos turinys orientuotas į fizinio raštingumo, sveikatos stiprinimo, kognityvinių bei socialinių gebėjimų ugdymą per judesį – kaip esminį mokymosi, asmeninės gerovės ir ilgalaikės sveikatos veiksnį. Programa siekia gilinti fizinio raštingumo ir judesių mokslo žinias, atskleisti fizinio aktyvumo įtaką mokinių fizinei, kognityvinei ir emocinei raidai bei jo sąsajas su kitomis ugdymo sritimis ir sveika gyvensena.

Dalyviai susipažins su naujausiais judėjimo mokslo atradimais ir jų integravimo į fizinio ugdymo praktiką galimybėmis, kurs praktines užduotis, skatinančias mokinių įsitraukimą. Taip pat bus nagrinėjami įkūnyto pažinimo ir nelinijinės pedagogikos principai, padedantys suprasti ugdymo kompleksiškumą ir pasirinkti kūrybiškus, sprendimų priėmimą skatinančius metodus. Programa stiprina kritinį mąstymą, refleksiją ir bendradarbiavimo gebėjimus, reikalingus kuriant įtraukias fizinio ugdymo veiklas. Programa siekiama tobulinti gebėjimus ugdyti mokinių fizinius, kognityvinius ir emocinius įgūdžius, stiprinti ir kūrybinio veikimo kultūrą.

Programos organizavimas: apimtis, temos

  • Mokymasis vyksta mišriu būdu: teoriniai moduliai integruojami su praktinėmis veiklomis, mentoryste ir patirtinio ugdymo metodais. Programos apimtis - 10 studijų kreditų (270 akademinių valandų). Programa vykdoma mišriuoju (auditoriniu ir nuotoliniu) būdu:
  • Teorija (54 val.) - nuotolinis mokymas
  • Pratybos (81 val.) – auditorinis darbas
  • Savarankiška praktika (135 val.)

Nuotolinės paskaitos planuojamos darbo dienomis nuo 14 val. arba šeštadieniais.

Gyviems susitikimams (praktiniams seminarams) yra numatytas laikas ketvirtadieniais - šeštadieniais.

 

Tema Organizavimo forma Datos
Kompleksinių judamųjų gebėjimų ugdymo teorija ir praktika 3 dienų gyvas susitikimas 2025 m. spalio 16-18 d. [1 grupė]
2025 m. spalio 23-25 d. [2 grupė]
Judėjimo ir įkūnyto pažinimo teorija Nuotolinės paskaitos 2025 m. lapkričio 7-8; 14-15; 21-22; 27-28 d.
Grupių judesio pedagogikos teorija ir praktika. Mentorystė mokantis judesyje 2 dienų gyvas susitikimas 2025 m. gruodžio 12-13 d [1 grupė]
2025 m. gruodžio 19-20 d. [2 grupė]
Nelinijinė pedagogika grupių judesio ugdyme Nuotolinės paskaitos 2026 m. sausio 9-10; 16-17; 23-24; 30-31 d.
Įkūnytos refleksijos [įkūnyto pažinimo praktika baigiamųjų darbų pristatymai]. 2 dienų gyvas susitikimas 2026 m. kovo 6-7] (+13-14)

 

Sėkmingai programą baigusiems dalyviams suteikiamas pažymėjimas bei galimybė įgytas kompetencijas integruoti į universitetines studijas.

Programos įgyvendinimas:

Programa įgyvendinama bendradarbiaujant su nacionaliniais ir tarptautiniais partneriais: Judesio mokykla „VšĮ MOVI LT“, Heidelbergo pedagoginė mokyklos Tyrėjų mokykla „Graduate School“ (Vokietija), Lietuvos osteopatijos institutas, Ignalinos rajono švietimo pagalbos tarnyba.

Nacionalinės kvalifikacijos tobulinimo programos įgyvendinimas pagal Švietimo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 12-003-03-06-01 „Pirmiausia – mokytojas“ bus finansuojamas Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ lėšomis. Kelionės apgyvendinimo išlaidos nėra finansuojamas.

Lektoriai:

Programą įgyvendina Vilniaus universiteto ir VšĮ MOVI LT lektorių bei tarptautinių partnerių komanda. Programą ves fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos ekspertai:

Prof. habil. dr. Albertas Skurvydas, mokslininkas
Doc. dr. Stanislav Sabaliauskas, tyrėjas, treneris
Justas Kučinskas, judesio mokytojas, šokėjas
Jekaterina Kučinskienė, judesio mokytoja, šokėja
Doc. dr. Ramunė Žilinskienė, mokslininkė
Dr. Nicole Flindt, sertifikuota mentalinio ugdymo trenerė
Dr. Nele Rohde, tyrėja, pradinio ugdymo specialistė
Žana Ramanauskienė, lektorė, įtraukiojo ugdymo ekspertė

Programos baigimas:

Dalyviams, įvykdžiusiems programą (dalyvavusiems užsiėmimuose ne mažiau kaip 90 proc. ir atlikusiems užduotis) bus išduodama akademinė pažyma apie studijuotus dalykus ir pažymėjimas liudijantis patobulintas kompetencijas.

Programos vykdymo pradžia 2025 m. spalio 16 d., pabaiga 2026 m. kovo 14 d.

Registracija:
Registracija vyksta nuo 2025 m. liepos 17 iki 2025 rugsėjo 1 d. (imtinai)
Registracijos anketa: https://forms.office.com/e/J8ygQsTh70

Kontaktai pasiteiravimui:
Dr. Stanislav Sabaliauskas, el. p.: (programos turinio klausimais)
Simona Vižinienė, el. p.: (projekto administravimo klausimais)