norway2Tr@ck- IN: viešųjų įdarbinimo paslaugų stebėsena skirta didinti NEET (nedirbančio, nesimokančio ir mokymuose nedalyvaujančio) kaimo jaunimo užimtumą" „TRACK-IN“ yra tarptautinis projektas, įkurtas EEA  (Europos Ekonominės erdvės fondų). Projektu siekiama sukurti Užimtimo tarnybų (UŽT) veiksmingumo vertinimo modelį, pagal kurį būtų stebimos paramos rūšys (skaitmeninės, žmogaus teikiamos, arba mišrios) gerinant 25–29 metų amžiaus NEET jaunimo įsidarbinimo galimybes. Projektą sudaro 11 institucijų 7 šalyse. Projektas yra susijęs su analize ir tyrimais, paremtas vienas nuo kito priklausomu valdymu, rezultatų sklaida ir mokslinio darbo grupėmis, siekiant įvykdyti tris pagrindines projekto užduotis. Pagrindinis tikslas – praplėsti žinias apie užimtumo tarnybų taikomas įdarbinimo iniciatyvas, skirtas kaimo NEET asmenims, sukurti tarpvalstybinį modelį, siekiant išsiaiškinti kaip valstybės politika lemia UŽT stebėsenos veiksmingumą. Kitas tikslas – padidinti užimtumo tarnybų poveikį NEET kaimo vietovėse vertinimo pajėgumus, patvirtinant labiausiai pakartojamų vietinių UŽT stebėsenos paramos tipų programų poveikio vertinimo protokolus, atsižvelgiant į bendras ir konkrečias NEET grupes. Kitas tikslas – padidinti tarpvalstybinį poveikio tyrimų naudojimą tarp politikos formuotojų ir mokslininkų, remiant jų dalyvavimą kuriant (įtraukiant) įrodymais pagrįstus poveikio metodus, skirtus UŽT stebėsenos vertinimui. Norėdami sužinoti daugiau apie mūsų projektą, apsilankykite mūsų svetainėje: www.track-in.eu

Tr@ck- IN: viešųjų įdarbinimo paslaugų stebėsena skirta didinti NEET (nedirbančio, nesimokančio ir mokymuose nedalyvaujančio) kaimo jaunimo užimtumą“ projektą finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija per EEA ir Norvegijos fondus. EEA fondai yra Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos indėlis kuriant ekologišką, konkurencingą ir įtraukią Europą. Yra du bendri tikslai: mažinti ekonominius ir socialinius skirtumus Europoje, ir stiprinti dvišalius santykius tarp šalių finansuojančių fondus ir 15 ES šalių Vidurio ir Pietų Europoje bei Baltijos šalyse. Trys šalys finansuojančios šiuos fondus glaudžiai bendradarbiauja su ES pagal Europos ekonominės erdvės (EEA) susitarimą. Pagal nuoseklias dotacijų schemas 1994–2014 m. fondai skyrė 3,3 mlrd. EUR, 2014–2021 m. EEA finansavimas siekia 1,55 mlrd. EUR. EEA fondus bendrai finansuoja Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija, kurių įnašai yra pagrįsti jų BVP. Tinkamumas gauti dotacijas atitinka kriterijus, nustatytus ES Sanglaudos fondo, skirto šalims narėms, kuriose bendrosios nacionalinės pajamos (BNP) vienam gyventojui yra mažesnės nei 90% ES vidurkio.

NEET jaunimo situacija Lietuvoje

COVID-19 pandemija ženkliai paveikė darbo rinką ir jaunimo užimtumą. Jaunimo užimtumas Lietuvoje sumažėjo labiau nei vidutiniškai ES27. Po 2020 metų kovą šalyje prasidėjusio karantino išaugo visų amžiaus grupių darbuotojų nedarbas, tačiau labiausiai išaugo 18–35 metų amžiaus jaunimo nedarbas. Pavyzdžiui, Lietuvos statistikos duomenimis, jaunimo nedarbas išaugo nuo 6,3 % 2019 m. gruodį iki 18,3 % 2021 m. sausį. Iš neseniai atlikto tyrimo (Brazienė ir kt., 2021 m.) matyti, kad COVID-19 pandemija turėjo didelę įtaką. jaunimo užimtumui ir apskritai pablogino padėtį darbo rinkoje. Iš tyrimo matyti, kad nuo COVID-19 pandemijos labiau nukentėjo jaunos moterys, mažiau išsilavinusios ir kaimo vietovėse gyvenantys jaunuoliai. Jaunų žmonių pažeidžiamumas darbo rinkoje COVID-19 pandemijos metu yra susijęs su tuo, kad jaunų žmonių darbo saugumas yra žemesnis ir jiems gresia didesnė rizika netekti darbo, bei su laisvų darbo vietų rodikliais sektoriuose. Pagrindiniai nuostoliai patiriami sektoriuose, kuriuose dirba didelė dalis jaunų žmonių pagal laikinas darbo sutartis (Eurofound, 2021).

Per pirmąjį karantino laikotarpį 2020 m. kovo-gegužės mėnesiais į Užimtumo tarnybą (UŽT) užsiregistravo 22.5 tūkst. žmonių. Lyginant su 2019 metais, užsiregistravusiųjų skaičius išaugo 33.9 %. Remiantis Užimtumo tarnybos administraciniais duomenimis, 2020 birželį 16 – 29 metų jaunimo užsiregistravusių UŽT buvo 39.3 tūkst., o 2021 metais, 17.6 % visų užsiregistravusiųjų Užimtumo tarnyboje buvo 16 – 29 metų jaunimas.

Vilniaus universiteto komanda dirbanti projekte

Vilniaus universiteto komandą sudaro 3 pagrindiniai mokslininkai ir administracijos darbuotojai. Projekto komandą sudaro projekto vadovė Rūta Brazienė, vyresnioji mokslo darbuotoja Daiva Skučienė ir jaunesniojo mokslo darbuotoja Sonata Vyšniauskienė, administracijos darbuotojai Vida Jakutienė, Eglė Narkevičienė ir Aleita Markevič. Projekto komanda iš Lietuvos šiuo metu dirba su duomenų kodavimu ir analize su Maxqda, taip pat rengia anketas NEET ir PES paslaugoms.

Kviečiame rašyti ir susisiekti, jei turite klausimų dėl projekto:  ,  ir . Taip pat kviečiame sekti mus Twitter @TrackIN_EU ir Facebook https://www.facebook.com/trackineu, kad gautumėte daugiau informacijos, naujienų ir būsimų renginių.


norway

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos