ES VU logoStudentų mokslinės vasaros praktikos projektas

„Politinės LDK filosofijos tyrimai: Jono Kormano 1684 m. paskaitų transkripcija ir komentarai“ (DOTSUT- 434 (09.3.3-LMT-K-712-15-0134)

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ 09.3.3-LMT-K-712 priemonės „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ lėšomis.

Projekto pradžia 2019-07-01, pabaiga 2019-08-31

Projekto vadovas: Živilė Pabijutaitė

Projektą vykdo: Studentė Vesta Šiaudvytytė

Projekto santrauka:

Teikiamo projekto tikslas - transkribuoti ir komentuoti Vilniaus jėzuitų akademijos Etikos – politikos katedros profesoriaus Jono Kormano kurso dalį – politinės filosofijos paskaitas (VUB F.3, b. 2056).

Plečiantis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) paveldo moksliniam pažinimui, ypatingą svarbą įgyja politinės minties tyrimai: būtent pastaroji formavo valstybinę savimonę, veikė teisinę valstybės sandarą, dažnai lemdama konkrečius istorinius įvykius, viešojo gyvenimo procesų pakilimus ir nuosmukius. Iki šiol apie XVII a. pabaigos politinės minties brandą buvo sprendžiama pagal literatūros bei istorijos srities veikalus, nagrinėjant realių įvykių logiką, rečiau – teisinius aktus. Šio šaltinio tyrinėjimai užpildytų rimtą spragą Lietuvos istorijos, edukacinio, filosofinio ir politinio paveldo tyrimuose. Tai bus pirmasis minėtam autoriui, pradėjusiam beveik 100 metų trukusį politikos dėstymo Vilniaus universitete periodą, skirtas darbas. Taigi, siekiama naujo indėlio į lituanistiką bei tarptautinę žinių apykaitą, tyrinėjant senojo Vilniaus universiteto kultūrinio – politinio poveikio zoną. Siekiamas projekto rezultatas - Jono Kormano paskaitų, skaitytų Vilniaus univesitete 1684 m. (VUB F.3, b. 2056; p. 317-348), transkripcija su komentarais. Transkripcija ir jos komentarai tarnaus kaip būsimos tyrimų ir šaltinių monografijos "Politinė Vilniaus jėzuitų filosofija XVII-XVIII a." struktūrinė dalis.