Naujienos

28/11/2023

vu kiemasDžiaugiamės galėdami pakviesti Jus švęsti Taikomosios (Specialiosios) psichologijos laboratorijos 50-ties metų jubiliejų. Įsteigta 1973 metais, Laboratorija tęsia veiklą iki šiol ir vykdo tyrimus įvairiose taikomosios psichologijos srityse: atlieka senėjimo tyrimus, analizuoja patikėjimo melaginga informacija psichologinius mechanizmus, vykdo psichologinio vertinimo priemonių adaptaciją ir kita. Kviečiame Jus į renginį, skirtą Taikomosios (Specialiosios) laboratorijos 50-mečiui – pirmą kartą organizuojamą Sidabrinės visuomenės forumą.

Renginys vyks:
Data: 2023 m. gruodžio 15 d., 15:00 val. Vieta: VU Filosofijos fakultetas, 201 auditorija.
Forumas bus transliuojamas MS Teams platformoje, nuoroda bus atsiųsta užsiregistravusiems dalyviams. Renginyje galima dalyvauti gyvai arba nuotoliu.

Prašome užsiregistruoti iki 2023 m. gruodžio 8 d.: https://forms.office.com/e/MVCZLVMR6s  

Mes džiaugiamės galėdami su Jumis švęsti jubiliejų. 50 metų - tai ne tik skaičius, tai istorija, kurią rašėme kartu su Jumis.

Forumo programą rasite čia

Pagarbiai
Taikomosios (Specialiosios) psichologijos komanda,
Vilniaus universitetas, Filosofijos fakultetas, Psichologijos institutas

Renginys organizuojamas, vykdant projektą „Sustainable working-life for ageing populations in the Nordic-Baltic region“. (Project Nr. 139986 financed by NordForsk)

25-27/10/2023

SHARE-LT koordinatoriai dalyvauvo SHARE infrastruktūros susitikime Bratislavoje (Slovakija). Susitikimo metu aptarta SHARE infrastruktūros einamieji darbai ir planai, susiję su planuojamomis 11 – 13 tyrimo bangomis.

12/10/2023

2023 metų spalio mėn. 16 d. Doc. Antanas Kairys virtualioje ilgaamžiškumo konferencijoje pristatė pranešimą plačiajai visuomenei „Gyvenimas ant tektoninių lūžių: kaip atrodys mūsų senatvė?“. Pranešimą galima stebėti per Delfi TV.

10/10/2023 

Doc. Antanas Kairys renginyje „EST piknikas V-2023. (Ne)atrasti duomenys“ (VDU, 2023 10 13) skaitė pranešimą apie SHARE duomenų panaudojimą moksliniuose tyrimuose.

29/6/2023 

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ekspertai pristatė Aktyvaus senėjimo Lietuvoje politikos apžvalgą ir rekomendacijas. Šiose rekomendacijose naudojami ir Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją (SHARE) tyrimo duomenys. SHARE-LT komandos atstovai dalyvavo konsultacijose (2022 05 17 – 2023 06 29 laikotarpiu) ir teikė pasiūlymus dėl rengiamų rekomendacijų. Susipažinkite su EBPO ataskaita: OECD (2023), Promoting Active Ageing in Lithuania: Policy Challenges and Solutions, Ageing and Employment Policies, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/2b4d4cfd-en.

21/6/2023

2023 m. birželio mėn. 27 d. Doktorantė Inga Blažienė gins daktaro disertaciją “Lietuvos namų ūkių taupymo pensijai elgsena” (S 004 Ekonomika, vadovas – prof. R. Lazutka), kurioje naudojami SHARE duomenys.  https://talpykla.elaba.lt/elaba-fedora/objects/elaba:172812083/datastreams/MAIN/content

19-22/6/2023 

Vilniaus universiteto mokslininkai 2023 birželio 19-22 dienomis dalyvavo Rygoje (Latvija) vykusiame NordForsk finansuojamo projekto „Tvarus senėjančių Šiaurės ir Baltijos šalių gyventojų populiacijų profesinis gyvenimas“ (Projekto Nr. 139986, sutarties Nr. S-NORDFORSK-23-1) tyrėjų susitikime ir seminaruose, skirtuose tyrėjams, suinteresuotoms šalims ir platesnei visuomenei. Susitikimo metu buvo tariamasi dėl projekto teorinio pagrindo, vykdomų veiklų plano ir metodologijos, o seminarų metu pristatyti projekto planai platesnei auditorijai.

25/5/2023 

Vilniaus universitetas kartu su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija organizuoja seminarą „Aktyvus senėjimas Lietuvoje: iššūkiai ir galimybės“, kurio metu bus pristatomi pranešimai, grįsti SHARE duomenimis. Kviečiame dalyvauti. Daugiau informacijos.

11/5/2023

Dr. Antanas Kairys didžiausioje Lietuvoje inovacijų konferncijoje Login 2023 skaitė SHARE tyrimo duomenimis grįstą pranešimą „Darbas iki 72 metų - svajonė ar košmaras?“.

LOGIN skaidre

3/5/2023

Jaši mieste Rumunijoje 2023 metų gegužės mėn. 3 – 5 dienomis vyko SHARE tyrimą koordinuojančių mokslininkų susitikimas. Jame dalyvavo dr. Antanas Kairys ir dr. Olga Zamalijeva. Susitikimo metu buvo aptariami 10-tos SHARE tyrimo bangos vykdymo klausimai, generuojamos idėjos apie tolesnę tyrimo raidą. 

14/4/2023

2023 metų balandžio 14 – 15 dienomis Mykolo Romerio universitete vyko Lietuvos psichologų kongresas. Jo metu buvo pristatyti du SHARE tyrimo duomenimis grįsti pranešimai: “Vyresnio amžiaus asmenų interneto naudojimas COVID-19 pandemijos metu: potencialus apsauginis veiksnys?” (autoriai: dr. Antanas Kairys ir dr. Olga Zamalijeva) bei “Subjektyvios darbo vietos kokybės klausimyno struktūra Lietuvos ir Latvijos priešpensinio ir pensinio amžiaus asmenų grupėje” (autoriai: dr. Antanas Kairys, dr. Olga Zamalijeva, dr. Raimonda Sadauskaitė ir dr. Ieva Reine).

13/3/2023

Kviečiame Jus dalyvauti Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją (SHARE) tyrimo duomenų analizės mokymų cikle. Mokymuose kviečiame dalyvauti įvairių sričių mokslininkus ir doktorantus, kurie domisi senėjimo tematika. Mokymai nuotoliniai, nemokami, vyks MS Teams platformoje. Mokymai vyks 2023 metų balandžio mėn. 3 – 4 dienomis. Būtina registracija į mokymus: https://forms.office.com/e/FcTPVXMmTw

1/2/2023

SHARE LT infrastruktūroje mokslinę praktiką atliks keturi Vilniaus universiteto Psichologijos bakalauro ketvirto kurso studentai.

18/11/2022

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje vyko konferencija “Auginu Lietuvą”. Jos metu dr. Antanas Kairys pristatė pranešimą “Aš (ne)laimingas? Bet kodėl? Laimės veiksniai”, grįstą SHARE tyrimo duomenimis. Konferencijos įrašą galite rasti LRT puslapyje: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000243556/konferencija-auginu-lietuva

11/11/2022

Pranešimas: Jekaterina Navickė -  Vienišumo epidemija vyresniame amžiuje:
ypač pažeidžiamos moterys, turintys sveikatos problemų, nepasiturintys
Artėja didžiosios metų šventės, kai galėsime pasidžiaugti bendryste susitikus prie šventinio stalo su artimaisiais ir draugais. Kontrastas šioms šventėms yra lapkričio 11 diena – tarptautinė vienišų žmonių diena. Vienišumas – mūsų amžiaus rykštė, kurią ypač išryškino Covid-19 pandemija. Lyginant su laiku prieš pandemiją Lietuvoje labiau vieniši jaučiasi beveik kas dešimtas (7-8%), o labiau prislėgti - beveik kas penktas (18-19%) vyresnis nei 60 metų žmogus [1]. Ši vienišumo banga ir ilgalaikė vis didėjančio vienišumo tendencija jau įgauna vienišumo epidemijos mastus. Didėjant neigiamam vienišumo poveikiui žmonių gerovei bei sveikatos apsaugos biudžetams vyriausybės Europoje ir už jos ribų, pvz. Jungtinėje Karalystėje ar Japonijoje, imasi ne tik kurti vienišumo mažinimo programas, bet ir paskiria už tai atsakingus ministrus. Vilniaus universiteto tyrėjai Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimo (SHARE) duomenų pagrindu praveria tūkstančių 50+ metų amžiaus žmonių duris Lietuvoje ir ES ir padeda ggeriau suprasti vienišumo epidemijos veiksnius, poveikį ir priemones jai įveikti.

Skaityti daugiau

10/18/2022

Aktyvaus senėjimo klausimai ir rekomendacijos Lietuvai aptarti su EBPO ekspertais
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) kvietimu projekto ekspertai doc. dr. J. Navickė ir doc. dr. A. Kairys 2022 m. spalio 18 d. prisijungė prie konsultacijų aktyvaus senėjimo tema. Konsultacijos vyko SADM projekto „Sukurti palankių galimybių vyresnio amžiaus žmonėms integruotis į socialinį, politinį, kultūrinį gyvenimą ir dalyvauti darbinėje veikloje modelį“ rėmuose. Jų metu Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ekspertai pristatė atrinktų Europos Sąjungos valstybių gerąją patirtį vyresnio amžiaus žmonių įtraukios darbo rinkos, socialinio, visuomeninio bei politinio gyvenime srityse. Pristatyme buvo pabrėžiamas pasirinktų šalių praktikos veiksmingumas ir konkrečios ypatybės, lemiančios jų privalumus, kartu pabrėžiant jų trūkumus. Kartu su kitais konsultacijų dalyviais buvo aptartos EBPO teikiamos rekomendacijos Lietuvai – jų įgyvendinimo galimybės bei iššūkiai.

2.4

 

10/14/2022

II Nacionalinė socialinės politikos konferencija: aktyvaus senėjimo sesija
2022 m. spalio 14 d. Vilniaus universitete vyko Filosofijos fakulteto Socialinės politikos katedros organizuota II-oji nacionalinė socialinės politikos konferencija „Gyvenimo kelias ir jo krizės: kaip (ar) veikia Lietuvos socialinė politika?“. Konferencija organizuota per gyvenimo kelio perspektyvą, todėl apėmė įvairias socialines politikos sritis bei veikėjus. Atitinkamai organizuotos trys sesijos: „Šeima, vaikai ir jaunimas: tarp krizės ir klestėjimo“, „Įtrauki visuomenė ir darbo rinka: ar tokie esame?“ bei „Aktyvus senėjimas ir žmonių su negalia įtrauktis: iššūkiai ir sprendimai“.
Bendradarbiaujant su konferencijos organizatoriais, buvo surengta sesija aktyvaus senėjimo tema: „Aktyvus senėjimas ir žmonių su negalia įtrauktis: iššūkiai ir sprendimai“. Sesijos moderatorė – projekto koordinatorė doc. dr. Jekaterina Navickė. Taip pat konferencijoje kita projekto dalyvė, asist. dr. Olga Zamalijeva, pristatė atliktą tyrimą kartu su projekto dalyviu doc. dr. Antanu Kairiu – „Vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojų interneto naudojimo ir psichikos sveikatos sąsajos“. Ne tik šį, bet ir kitus konferencijos dalyvių pranešimus bei moderuojamą diskusiją galite pamatyti – https://www.youtube.com/watch?v=oBGfbjJijPY (nuo 6:33:39 val iki 8:13:05 val). Informaciją apie konferenciją ir pranešimų santraukas galima rasti konferencijos el. svetainėje: https://www.fsf.vu.lt/ii-oji-nacionaline-socialines-politikos-konferencija

 2.2

2.3

 

 

10/05/2022
SHARE Naudotojų Konferencija 2022
Tris dienas mokslininkai iš viso pasaulio rinksis Blede, Julijaus Alpių papėdėje, kad aptartų su SHARE susijusius tyrimus ir idėjas konferencijos tema „Senėjančios visuomenės, susiduriančios su sveikatos, socialinėmis ir ekonominėmis krizėmis“.

SHARE tyrimo duomenys gali padėti ištirti, apibūdinti ir suprasti socialinius procesus, tokius kaip senėjimas pasaulinės krizės metu iš tarptautinės perspektyvos ir įtraukiant įvairių mokslo sričių mokslininkus. Konferencijoje vyksta sesijos su moksliniais pranešimais ir stendinėmis sesijomis, kurios apima SHARE pagrįstus tyrimus tokiomis temomis kaip COVID-19 poveikis psichinei sveikatai ar ekonominiam stresui; ilgalaikė priežiūra; ekonominis ir aplinkosauginis poveikis gerovei; lyčių skirtumai priežiūros režimų, darbo vietų ir valstybinių pensijų sistemose; ir vienatvės, nerimo ir asmenybės tipai.

 2. 2022 spalis 1

 

09/22/2022

Dr. Antanas Kairys didžiausioje Lietuvoje konferencijoje personalo vadovams #HRSavaitėLietuva skaitys pranešimą, grįstą SHARE duomenimis: „Jei Jums pasiseks, Jūs irgi pasensite. Bet ar būsite patenkinti savo senatve?".

 

09/08/2022

Dr. Antanas Kairys vadovų konferencijoje EBIT skaitė pranešimą, grįstą SHARE duomenimis: "Senatvė: sidabrinė ar pilka?"

 

06/21/2022

Bus ginamasi pirmoji disertacija Lietuvoje, besinaudojanti SHARE duomenimis. Raimonda Sadauskaitė 2022 metais ginsis disertaciją tema "Pasirengimas pensijai: finansinių ir karjeros sprendimų veiksmai bei pasekmės". Disertacijos vadovas - Doc. dr. Antanas Kairys.

 

05/20/2022

SHARE tyrimas tampa ilgalaikiu. Pagal ligšiolinį statutą, SHARE tyrimas, kuris prasidėjo 2004 turėjo baigtis 2024 su savo dešimtąja banga. Tačiau 2022 m. gegužės 17 d. susirinkusi SHARE-ERIC taryba vienbalsiai nusprendė pratęsti SHARE gyvavimą ir po 2024 metų. Kad užtikrinti tyrimo tęstinumą 2022 m.  kovo mėnesį buvo įkurtas SHARE Berlin institutas. Skaityti daugiau. 

 

04/27/2022

Doc. Antanas Kairys pristatė Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimo duomenimis  Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbuotojams.

 

04/04/2022

Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimo duomenimis grįstas pranešimas "Vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojų gerovė: pilka ar sidabrinė" Vilniaus universiteto mokslo komunikacijos konkurse "Mokslo sprintas" laimėjo trečią vietą. Pranešimą pristatė Psichologijos bakalauro studentė S. Navytė ir doc. A. Kairys.

 

03/29/2022

Berlyne įkurtas Share Berlin institutas.

Instituto įkūrėjais tapo 4 žymūs Vokietijos institutai - the WZB Berlin Social Science Center, the German Institute for Economic Research (DIW Berlin), the Charité – Universitätsmedizin Berlin and the German Centre of Gerontology - Deutsches Zentrum für Altersfragen (DZA).

 

03/29/2022

Kovo 30-31 dienomis įvyks SHARE operatorių 9-osios bangos susitikimas. Susitikime bus aptartas duomenų apdorojimas, strategijos kaip dirbti su klausimais susijusiais su savižudybe. Bus aptarta 10-osios SHARE bangos perspektyva. 

 

03/29/2022

Kovo 30 įvyks SHARE tyrimo pristatymas Seimo Sveikatos apsaugos komitete. SHARE programos vadovas Antanas Kairys pristatys su sveikatos apsauga susijusius klausimus, tokius kaip alkoholio vartojimas, Covid-19 poveikis, kognityvinės funkcijos, korekcinių priemonių naudojimas, lėtinės ligos, neįgalumas, psichinės sveikatos rodikliai, rūkymas, viršutinės kūno dalies stiprumas ir sveikatos priežiūros situacija.

 

03/03/2022

SHARE smerkia negailestingą Rusijos Federacijos puolimą

Atsižvelgdama į dabartinę Rusijos Federacijos ataką prieš Ukrainą, SHARE išreiškia didžiausią susirūpinimą dėl ukrainiečių saugumo ir Ukrainos vientisumo. SHARE turi vartotojų Ukrainoje ir Rusijoje. 2011 m. Ukraina pradėjo į SHARE panašų tyrimą. Rusijoje buvo surinkta pirmoji duomenų banga; 2022 m. balandžio mėn. pradžioje vyksiančioje konferencijoje buvo numatyta, kad jie bus išleisti. Mokslas yra apie duomenų atvirumą ir dalijimąsi. 

 

02/21/2022

Naujoje SHARE 8.0.0 versijoje atnaujinti akselerometro duomenys

 

02/14/2022
 
 
02/10/2022
 
 
02/07/2022
 
 
10/06/2021
 
 
09/09/2021
 
 
 08/13/2021
 
 
07/21/2021
 
 
04/28/2021
 
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos