VP Beinorius HinduizmasBene kiekvienas žino, kad Indijoje vyraujanti religija hinduizmas nuo seno yra itin taikinga ir tolerantiška. Sekuliarios ir multireliginės Indijos vizija vadovavosi didieji nacionalinio išsivadavimo lyderiai Mahatma Gandhis ir Jawaharlalas Nehru. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais vis dažniau sužinome apie kruvinas bendruomenių riaušes Indijoje, kuriose lemiamą vaidmenį atlieka hinduistinio nacionalizmo ideologai. Gatvėse marširuojantys radikalai skanduoja šūkį „Indija hindams“, o Vakarų mokslininkai kaltinami akademine „hindufobija“ (Rajivas Malhotra).

2019 m. spalio 31 d. 18 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesoriaus dr. (HP) Audriaus Beinoriaus paskaita, kurioje bus aptariamos kolonijines hindų nacionalizmo ištakos ir bandoma atsakyti į klausimus: kokie istoriniai veiksniai lėmė nacionalistinio hinduizmo formavimąsi? Kokių tikslų siekė reformacinio hinduizmo apologetai D. Sarasvatis, Ramas Mohanas Rojus, Swamis Vivekananda? Apžvelgsime politikos ir religijos samplaiką modernioje Indijoje, pristatydami modernaus tautinio hinduizmo ideologų (Vinayakas Damodaras Savarkaras) nuostatas ir vertybes.

Kokį vaidmenį šiuolaikiniuose procesuose vaidina radikalūs religiniai sąjūdžiai ir politinės partijos (RSS, VHP, BJP, „ShivSena“) ir kokiomis vizijomis jos vadovaujasi? Kas yra „hindutva“ ir koks ryšys sieja tautinę, lingvistinę ir religinę tapatybę Indijoje? Koks vaidmuo hinduizmui tenka regioninių komunalinių įtampų (pavyzdžiui, Ajodhjos konfliktas) ir tarpreliginių konfliktų kontekste? Galiausiai, kas sieja ir kas skiria politinį, pliuralistinį ir globalųjį hinduizmą?

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos