Vieša Vaivos Daraškevičiūtės paskaita - VU Filosofijos fakultetas

viešos copy2019 m. gruodžio 20 d., penktadienį, 16.30 val. VU Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9) 201 aud. asist. dr. Vaiva Daraškevičiūtė skaitys viešą paskaitą „Kaip baigiasi gamta? Nostalginiai naratyvai ir gamta po gamtos pabaigos“.
 
„Gamtos pabaiga“ Anthony Giddensas įvardija vėlyvajai modernybei būdingą situaciją, kai gamta kolonizuojama bendrosiose antropocentrinėse struktūrose. Taigi, čia fokusuojamasi ne į gamtos nyksmo procesą, bet į žmogiško santykio su gamta slinktis, pabrėžiant, kad jas diktuoja valdymo ir kontrolės principais grįstas modernybės diskursas. Kita vertus, kaip alternatyva šiam modeliui modernybės paradigmoje formavosi ne viena teorinė pozicija, kritiškai nusiteikusi pažangos procesų atžvilgiu ir išsakiusi pretenziją grįžti atgal į gamtą. Šioje nostalgiškai orientuotoje perspektyvoje gamtai suteikiama savotiško tikrovės substituto funkcija, o grįžimo intencijai priskiriamas etinis matmuo aiškinant ją išsigryninimo prasme. Dar akivaizdžiau instrumentinė gamtos prieiga kvestionuojama antropoceno perspektyvoje, kai atsisakoma modernybės įtvirtintos skirties tarp gamtos ir kultūros kontekstų, o sykiu postuluojama pretenzija dekonstruoti antropocentrinį tikrovės modelį, apeliuojant į gyvybės formų bendramatiškumą. Šiuo atveju santykis su gamta įgauna ateities vizijos matmenį, reikalaujantį tiek gamtos, tiek žmogaus sampratų persvarstymo.

Paskaitoje nostalginė ir futuristinė gamtos prieigos bus nagrinėjamos pasitelkiant tokius autorius kaip J. J. Rousseau, M. Heideggeris, B. Latouras, T. Mortonas bei pavyzdžius iš kultūros ir šiuolaikinio meno kontekstų.

Projektas finansuojamas Lietuvos mokslo tarybos (LMTLT), sutarties Nr. S-MOD-17-5.
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos