Seminaras: Absoliutas moderniosiose ir šiuolaikinėse ontologijose - VU Filosofijos fakultetas

stairs 1209439 640Kanto filosofija dažnai traktuojama kaip paklojusi pamatus perspektyvizmui, konstruktyvizmui ir antropocentrizmui. Tad šiandien kylantys iššūkiai – fake news, naujasis populizmas, klimato kaita, sintetinė biologija, dirbtinis intelektas – pasak kritikų, nesileidžia vaisingai apmąstomi iš pokantinės perspektyvos, nes ji remiasi prielaida, jog tikrovė prieinama tik tokia, kokia pasirodo, o ne kokia yra nepriklausomai nuo pažįstančiojo. Todėl spekuliatyviojo realizmo judėjimas pasiūlė konstruoti naujus ontologinius modelius, kuriuose atsisakoma nesuderinamos tikrovės ir mąstymo priešpriešos. Quentinas Meillassoux į pirmą planą iškėlė absoliuto sąvoką, kuria įvardijo nuo pažįstančiojo nepriklausomą tikrovę. Ši sąvoka yra centrinė ir Hegelio mąstyme, nors Meillassoux plačiau neaptaria savo ir Hegelio absoliuto ryšio, palikdamas neapmąstytą spekuliatyviojo realizmo ir vokiečių idealizmo santykį.

Būtent šį santykį tarp vokiečių idealizmo ir spekuliatyviojo realizmo ir sieksime apmąstyti seminaro metu, į pirmą planą iškeldami absoliuto sąvoką.

Nors Meillassoux filosofija susilaukė milžiniško dėmesio, jo absoliuto sąvoka liko antrame plane. Įprastai Meillassoux projektas apmąstomas Kanto filosofijos kontekste, tuo tarpu kita spekuliatyviojo realizmo atšaka – Harmano į objektą orientuota ontologija – aptariama Heideggerio filosofijos perspektyvoje, galiausiai, trečioji atšaka – Granto mąstymas – svarstoma Schellingo mąstymo kontekste. Hegelio idėjų permąstymas spekuliatyviojo realizmo kontekste galėtų pasitarnauti kaip alternatyva spekuliatyviųjų realistų siūlomoms prieigoms prie tikrovės, kadangi būtent Hegelis laikytinas pirmuoju filosofu, metusiu rimtą iššūkį kantiškajai koreliacijai tarp sąmonės ir tikrovės.

Seminarą moderuos ir savo tyrimo įžvalgas pristatys filosofijos doktorantai Daina Habdankaitė ir Ruslanas Baranovas. Renginys vyks 2020 m. spalio 1 d. 17 val., ZOOM platformoje ir yra atviras visiems norintiems prisijungti.

Prisijungti prie seminaro galite pasinaudoję šia nuoroda.
Meeting ID: 956 6816 4098
Passcode: 121872


Šis seminaras – dalis jaunųjų mokslininkų idėjų projekto, remiamo Vilniaus universiteto mokslo skatinimo fondo lėšomis.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos