rekomendacijos2Vilniaus universiteto mokslininkų vykdytas psichologinės sveikatos tyrimas atskleidė, kad koronaviruso krizė neigiamai paveikė žmonių psichologinę savijautą. Taigi Lietuvoje vėl griežtinant ribojimus dėl COVID-19, psichologai ragina atkreipti dėmesį ne tik į fizinę, bet ir į psichologinę sveikatą bei dalinasi rekomendacijomis, kokie pagalbos sau būdai gali būti veiksmingi mažinant kylantį nerimą.

2020 m. vasarą Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centro mokslininkai psichologai vykdė lietuvių psichologinės sveikatos tyrimą „Mano savijauta“ (manosavijauta.lt). Šio tyrimo metu buvo siekta išsiaiškinti, kaip koronaviruso krizė paveikė žmonių psichologinę savijautą Lietuvoje ir kaip veiksmingiau jiems padėti.

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad žmonės buvo vienaip ar kitaip paveikti įvairių su pandemija susijusių problemų. Didelė dalis tyrimo dalyvių jautė stiprią baimę, nerimą, liūdesį ar vienatvę. Beveik pusė žmonių buvo smarkiai emociškai paveikti apribotų kontaktų su artimaisiais ir net ketvirtadalis tyrimo dalyvių patyrė stipriai išreikštus adaptacijos sunkumus.

„Tai reiškia, kad žmonėms pandemijos metu yra sunku susitvarkyti su stresu ir šie emociniai sunkumai pradeda trukdyti jų kasdieniame gyvenime. Mūsų ankstesnių Lietuvoje atliktų tyrimų rezultatai rodė ne tokį didelį tokių sunkumų paplitimą. Taigi manome, kad būtent pandemijos keliami iššūkiai lemia didesnes žmonių patiriamas psichologines problemas“ – teigia Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centro vadovas ir tyrimo koordinatorius Lietuvoje prof. dr. Evaldas Kazlauskas.

Tyrime mokslininkai taip pat siekė išsiaiškinti, kas lietuviams labiausiai padeda tvarkytis su per pandemiją kylančiais psichologiniais sunkumais. Rezultatai parodė, kad tokiu metu yra itin svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo bei dienos režimo, nepamiršti skirti dėmesio malonioms veikloms, bendrauti su artimaisiais. Taip pat reikėtų pernelyg daug laiko neskirti informacijos apie virusą ieškojimui ar skaitymui.

Remdamiesi tyrimo rezultatais bei naujausiomis pasaulinėmis gairėmis, psichologai išskyrė 8 praktines rekomendacijas, kaip žmonės gali pagerinti savo psichologinę savijautą pandemijos metu. Rekomendacijose galima rasti patarimų, kaip padėti sau ir ką reikėtų daryti esant prastesnei savijautai ilgesnį laiką ar patiriant stipresnius psichologinius sunkumus. Psichologai kviečia susipažinti su visomis rekomendacijomis:

Rekomendacijos visuomenei.

Rekomendacijos universitetams ir studentams.

Rekomendacijas medicinos įstaigoms ir medicinos personalui.

Anot Psichotraumatologijos centro psichologės dr. Odetos Geležėlytės, šiuo metu itin svarbu saugoti ne tik savo fizinę sveikatą, bet ir nepamiršti rūpintis savo emocine savijauta. „Matome, kad pasaulyje darosi vis sunkiau valdyti viruso plitimą, dėl to mūsų įprasta rutina ir gyvenimas vėl paveikiamas įvairių ribojimų. Tyrimo rezultatai patvirtina, kad tokioje situacijoje nesijaučiame ramiai, jaudinamės dėl savo bei artimųjų gerovės ir ateities. Tačiau atradus tinkamus pagalbos sau būdus, galime jaustis ramiau ir lengviau įveikti patiriamą stresą. Turime vis daugiau nemokamų ir nuotoliniu būdu prieinamų emocinės ar psichologinės pagalbos variantų, todėl, jei tik reikia, galima drąsiai naudotis šiomis galimybėmis.“ – sako dr. O. Geležėlytė.

Daugiau informacijos:
Monika Kvedaraitė
+370 639 92208

www.psichotraumatologija.lt

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos