nuotr2 D.Soryte2021 m. gegužės 28 d. Psichologijos instituto doktorantė DOVILĖ ŠORYTĖ gins disertaciją „Pradinio mokyklinio amžiaus vaikų aplinką tausojantis elgesys ir jo prognostiniai veiksniai“ psichologijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Pradžia 13 val. Stebėti disertacijos gynimą galite nuotoliniu būdu pasinaudodami nuoroda https://bit.ly/3tz1qmX

Mokslinė vadovė – doc. dr. Vilmantė Pakalniškienė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006).

Disertacijos gynimos tarybos sudėtis:

doc. dr. Rasa Barkauskienė – tarybos pirmininkė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006);
prof. dr. Silvia Collado (Saragosos universitetas, Ispanija, socialiniai mokslai, psichologija – S 006);
doc. dr. Sigita Girdzijauskienė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006);
doc. dr. Alfredas Laurinavičius (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006);
doc. dr. Jurgita Lazauskaitė-Zabielskė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006).

Anotacija:

Dabartinių ekologinių problemų kontekste svarbu kuo geriau suprasti, kokie veiksniai skatina žmones tausoti aplinką. Tokio pobūdžio vaikų tyrimai ypač aktualūs žinant, kad jie dalyvaus sprendžiant aplinkosaugos problemas ateityje, o kartu matant vis silpnėjantį jaunų žmonių kontaktą su gamta. Šios disertacijos tikslas – ištirti aplinką tausojantį pradinio mokyklinio amžiaus vaikų elgesį ir jo prognostinius veiksnius. Darbą sudarė du tyrimai: pirmuoju kokybiniu tyrimu siekta išanalizuoti vaikų požiūrį į aplinką tausojantį elgesį, antruoju kiekybiniu – ištirti vaikų elgesio veiksnius. Pirmajame tikslinių grupės diskusijų tyrime dalyvavo 33 vaikai (6–11 m.). Gauti rezultatai atskleidė, kad aplinką tausojantį elgesį vaikai vertino moraliniu požiūriu. Samprotaudami apie tai, kodėl svarbu tausoti aplinką, vaikai įvardijo žmonių sveikatos ir gerovės užtikrinimo bei gamtos platesne prasme saugojimo priežastis, todėl aplinkosauginis moralinis jų samprotavimas apėmė prosocialaus, antropocentrinio bei biocentrinio samprotavimo apraiškas. Antrajame tyrime dalyvavo 116 moksleivių (8–11 m.), jų tėvai ir klasių auklėtojos. Išskirti du vaikų elgesio tipai – atliekų rūšiavimas ir išteklių (vandens, elektros) taupymas. Rūšiavimo elgesį tiesiogiai prognozavo vaikų suvokimas apie tėvų lūkestį, kad vaikas rūšiuotų, o išteklių taupymą – paties vaiko noras atlikti šiuos veiksmus bei kognityvioji nuostata. Afektinė nuostata pasirodė svarbus veiksnys prognozuojant vaikų norą tausoti aplinką.

Skaityti disertaciją

Kontaktinis asmuo: