NORKIENĖ .disertacijos2023 m. vasario 24 d. 13 val. 201 aud. Psichologijos instituto doktorantė GABRIELĖ SKABEIKYTĖ-NORKIENĖ gins disertaciją „Asmenybės sutrikimo rizika paauglystėje: charakteristikos ir rizikos veiksniai besikeičiančioje asmenybės sutrikimo apibrėžtyje“ psichologijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Stebėti disertacijos gynimą galite nuotoliniu būdu pasinaudodami nuoroda: https://bit.ly/3lAXvHK

Mokslinė vadovė – prof. dr. Rasa Barkauskienė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006).

Disertacijos gynimos tarybos sudėtis:
prof. dr. Evaldas Kazlauskas – tarybos pirmininkas (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006);
doc. dr. Neringa Grigutytė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – S 006);
prof. dr. Joost Hutsebaut (Tilburgo universitetas, Olandija, socialiniai mokslai, psichologija – S 006);
prof. dr. Dainius Pūras (Vilniaus universitetas, medicinos ir sveikatos mokslai, medicina – M 001);
prof. dr. Nida Žemaitienė (Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, medicinos ir sveikatos mokslai, visuomenės sveikata – M 004).

Anotacija:

Pastarąjį dešimtmetį keičiantis asmenybės sutrikimo sampratai, tarptautinėse klasifikacijose aprašomi du diagnostiniai asmenybės sutrikimo modeliai – kategorinis ir dimensinis. Tarptautiniame kontekste vyksta mokslinės diskusijos apie kategorine samprata pagrįstų tyrimų duomenų integraciją į naująjį – dimensinį modelį – bei šių konstruktų sąsajas. Šiame darbe apžvelgiami ir gretinami abu požiūrius atspindintys aspektai, analizuojant duomenis apie kategorinį ribinį asmenybės sutrikimą bei asmenybės funkcionavimo lygį, kaip dimensinį asmenybės sutrikimo sunkumo matą. Daktaro disertacijos tikslas – tyrinėti paauglių, turinčių asmenybės sutrikimo riziką, ypatumus ir identifikuoti asmenybės patologijos rizikos veiksnius paauglystėje. Daktaro disertacija parengta keturių tarptautinių mokslinių publikacijų pagrindu, kuriose analizuoti 2018–2022 metais Vilniaus universiteto Psichologijos instituto Raidos psichopatologijos tyrimų centre vykdytų tyrimų rezultatai. Disertacijoje argumentuojama, jog paauglystė yra tarpsnis, kai asmenybės sutrikimas išryškėja ir gali būti validžiai įvertintas, o neigiamos sutrikimo pasekmės stebimos jau šiame raidos etape. Remiantis anksčiau atliktais empiriniais tyrimais bei mokslininkų iškeltomis konceptualiomis problemomis, disertacijoje tyrinėjami veiksniai, susiję su asmenybės sutrikimo rizika paauglystėje. Darbe diskutuojama apie empirinių rezultatų integraciją teoriniame asmenybės sutrikimo apibrėžties kontekste bei svarstoma apie jų svarbą klinikinėje praktikoje.

Skaityti disertaciją

Kontaktinis asmuo: