Nihilizmas ir vaizduoteEuropos filosofijos garsenybės Vilniuje diskutuos apie nihilizmą ir vaizduotę

Vilnius, 2013-06-19

Liepos 1-5 d. vieni reikšmingiausių XXI a. filosofų atvyksta į Lietuvoje organizuojamą tarptautinę konferenciją „Nihilizmas ir vaizduotė“. Vilniaus universiteto Religijos studijų ir tyrimų centro renginyje pranešimus skaitys keturi pasaulinio garso mąstytojai, kurie viešose diskusijose kartu su kolegomis iš Italijos, Prancūzijos, Airijos, Izraelio, Ispanijos ir Lietuvos nagrinės įsivaizduojamybės ir nihilizmo įtampas naujųjų technologijų epochoje.

„Kviestiniai konferencijos pranešėjai Gianni Vattimo, Bernardas Stiegleris, Richardas Kearney ir Jean-Jacques’as Wunenburgeris savo atvykimu parodo, kad pradedame vaduotis iš intelektualinės provincijos kompleksų. Tai mąstytojai, kurių idėjos tiesiogiai veikia Europos kultūrinį ir visuomeninį gyvenimą, kurie, reaguodami į šiandienos pasaulio iššūkius, pasiūlė originalias postmetafizines teorijas, “ – teigia konferencijos organizatorė profesorė Rita Šerpytytė.

„Visi šie filosofai yra gyvų klasikų liudininkai, mokęsi pas Hansą-Georgą Gadamerį, Paulą Ricœur‘ą, Jacques‘ą Derrida ar Gastoną Bachelard’ą – autorius, kurie jau įtraukti į filosofijos vadovėlius. Tačiau šiandien jie patys tapo mąstymo novatoriais, įtakingais technologijų eros kritikais, kovojančiais už įvairias laisves, etinę atsakomybę ir autentišką žmogaus kūrybingumą,“ – pabrėžia vienas iš konferencijos programos sudarytojų filosofas Kristupas Sabolius.

Ekscentriškas mąstytojas ir italų europarlamentaras Gianni Vattimo išgarsėjo praėjusio amžiaus pabaigoje pasiūlydamas originalią „silpnojo mąstymo“ koncepciją. Krikščionybės svarbą akcentuojantis filosofas atvirai ir drastiškai polemizuoja su bažnyčia – jam priklauso ir garsioji frazė „tik dėl Dievo esu ateistas“. Paradoksalus santykis su religija atskleidžiamas ir lietuviškai išleistoje jo knygoje „Tikėti, kad tiki“.

Prancūzų filosofas Bernardas Stiegleris – žinomas visame pasaulyje kaip vaizduotės ir technikos tyrinėtojas, originaliai interpretuojantis kino ir sąmonės ryšį. Įkalintas už ginkluotą apiplėšimą, filosofijos tekstais jis susidomėjo kalėjime. Iš esmės pakeitęs savo gyvenimą, šiandien Stiegleris tapo vienu įtakingiausių Prancūzijos visuomeninio gyvenimo veikėjų, įkūrė filosofinę mokyklą ir politinę grupuotę „Ars industrialis“, kurioje mokoma ir „savęs paties keitimo technikos“.

Airių profesorius Richardas Kearney, vienas originaliausių vaizduotės tyrinėtojų, dirbantis Bostono, Dublino, Sorbonos ir Nicos universitetuose, išgarsėjo aktyviai rengdamas pasiūlymus taikos sutarčiai su Šiaurės Airija. Prancūzų teoretikas Jean-Jacques Wunenburgeris parašė 17 knygų mito, įsivaizduojamybės ir utopijos temomis, kuriose nagrinėja kūrybingumo atrofijos ir pertekliaus klausimus.

Visi pranešimai konferencijos metu vyks anglų kalba arba prancūzų kalba su vertimu. Konferencijos programa ir daugiau informacijos:

Informacijos šaltinis: VU Religijos studijų ir tyrimų centro tinklalapis