Dekano sveikinimas Filosofijos fakulteto absolventams: „Meilės ir išminties“
„Magnificencija rektoriau, gerbiama prorektore, brangūs kolegos dėstytojai ir dėstytojos, fakulteto darbuotojos ir darbuotojai, mieli absolventai ir absolventės, visi Filosofijos fakulteto bendruomenės nariai ir bičiuliai!
Susirinkome šioje nuostabioje vietoje atlikti iškilmingą kasmetinį akademinį ritualą – pasveikinti Filosofijos fakulteto absolventus, sėkmingai baigusius studijas – įvykdžiusius formaliuosius studijų programų reikalavimus ir užtarnavusius tai patvirtinantį dokumentą, paprastai vadinamą diplomu. Netrukus laikysite tuos dokumentus savo rankose.
Mieli absolventai, sveikindamas jus, aš noriu padėkoti jums už jūsų sprendimą, kurį priėmėte prieš ketverius, dvejus ar vienerius metus – studijuoti Vilniaus universitete, siekti būtent Vilniaus universiteto diplomo. Ir tą daryti pasirinkote mūsų daugiakrypčiame, daugiabriauniame ir daugiaveidžiame Filosofijos fakultete. Viename seniausių ir viename jauniausių šio universiteto fakultetų. Pažįstu nemažai žmonių (o ir pats esu vienas tokių), kurie sako, jog sprendimas studijuoti Filosofijos fakultete buvo jei ne pats geriausias, tai vienas iš pačių geriausių sprendimų, kuriuos jie priėmė savo gyvenime. Noriu tikėti, kad ir jūs jungsitės prie jų.
Aš taip pat noriu padėkoti jūsų artimiesiems, kurie palaikė šį jūsų sprendimą, o vėliau palaikė jus jūsų kelyje. Neįmanoma įsivaizduoti, kad būtumėte pasiekę tai, ko pasiekėte, visiškai vieni, be savo tėvelių ir mamyčių, brolių ir seserų, senelių ir močiučių, galbūt tetų, dėdžių ar pusbrolių ir pusseserių, o taip pat ir draugių ar draugų pagalbos ir palaikymo. Padėkokime jiems visi kartu.
Aš noriu padėkoti ir visiems dėstytojams bei visų Filosofijos fakulteto institutų – Azijos ir transkultūrinių studijų, Filosofijos, Psichologijos, Sociologijos ir socialinio darbo bei Ugdymo mokslų instituto – o taip pat ir Fakulteto administracijos skyrių darbuotojoms ir darbuotojams, už jų niekada nesibaigiantį, kartais nepastebimą ir nepakankamai įvertinamą, darbą, kad Fakultetas būtų geresnė vieta mums visiems, vieta, kurioje mes, dirbdami išvien, kuriame vertę Vilniaus universitetui, Lietuvos valstybei ir pasauliui.
Mieli absolventai, diplomas, kuris netrukus bus įteiktas kiekvienam asmeniškai, yra jūsų asmeninės transformacijos, kurią patyrėte per universitete praleistą laiką, liudijimas. Pats diplomas yra, kaip kartais sakoma – tik popieriaus lapas. Pats savaime jis nieko nebūtų vertas, jei į jį nebūtų sudėtas jūsų pačių darbas, siekiant asmeninio ir kolektyvinio tobulėjimo. Tikrieji jūsų darbo rezultatai, žinoma, yra ne diplome ar jo priedėlyje, bet tai, ką jau dabar turite savyje. Savo natūraliuose, sklandžiai ir intensyviai funkcionuojančiuose neuroniniuose tinkluose, kurie sukaupė ir saugo jūsų įgytas žinias ir gebėjimus.
Neabejoju, kad buvo ir sunkesnių momentų, kai galėjo atrodyti, kad aplinka jums yra mažiau draugiška nei jūs jai; kai jūsų pačių sau patiems ar kitų jums keliami reikalavimai atrodė per aukšti, ar kai iškilusios užduotys atrodė neįveikiamos. Tačiau tai jūsų nesustabdė, jūs nepasidavėte, nenuleidote rankų, ir todėl šiandieną esate čia – protingesni, įgiję žinių, kompetencijų ir sugebėjimų, kuriais naudositės, o taip pat – dabar jau savo nuožiūra – toliau brandinsite ir puoselėsite, bei dalinsitės visą likusį gyvenimą.
Gali nuskambėti keistai, bet turite žinoti, kad priešingai nei kartais manoma, ne diplomas yra jūsų vertės įrodymas, bet atvirkščiai – jūs patys esate diplomo vertės liudijimas.
Bus momentų, kai jums atrodys, kad apie jus kažkas sprendžia pagal diplomą, bet iš tikrųjų ilgainiui suprasite, kad dažniausiai yra atvirkščiai – apie diplomą ir jo vertę bus sprendžiama pagal jus ir jūsų darbus. Tad universitetas suteikdamas jums šį diplomą taip pat užkrauną jums ir tam tikrą įsipareigojimų naštą. Priimdami Vilniaus universiteto diplomą jūs gaunate pareigą naudotis įgytomis žiniomis ir gebėjimas, dalintis jais, dirbdami ne tik savo naudai, bet ir dėl valstybės ir žmonijos klestėjimo.
Be teorinių žinių ir techninių įgūdžių, vienas iš svarbių dalykų, kurį puoselėjame šiame fakultete yra gebėjimas suprasti, kad į pasaulį ir savo vietą jame įmanoma žiūrėti iš kitokios perspektyvos – iš kitokios kultūrinės ar religinės perspektyvos, iš kitokios socialinės perspektyvos, iš kitokios asmeninės, psichologinės, o gal net kitokios metafizinės perspektyvos.
Tai ypatingai svarbus gebėjimas, kuris gali atrodyti šiek tiek nuvertintas šiandienos pasaulyje, kurio vadinamieji lyderiai neretai demonstruoja itin kategoriško, destruktyvaus ir bekompromisiais galios santykiais paremto bendravimo pavyzdžius. Tačiau, be sugebėjimo peržengti savo asmeninio požiūrio ribas, be sugebėjimo suprasti kito ar kitokio žmogaus situaciją ir pasaulio matymą nebūtų įmanomas produktyvus ir konstruktyvus judėjimas link mus visus vienijančių tikslų. Pasistenkite jo niekada neprarasti, neleiskite jam atbukti.
Šia iškilminga proga, lyg ir išlydėdamas jus, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto absolventus į tolesnį savarankiško gyvenimo kelią, noriu jau tradiciškai jums palinkėti dviejų dalykų, įrašytų tituliniame mūsų fakulteto žodyje FILOSOFIJA: palinkėti jums meilės – philia – ir išminties – sophia. Meilės ir išminties! Kad apsčiai jų turėtumėte ir kitiems duotumėte. Tada pasaulis bus gražesnis ir žmonės bus dar geresni!“
Prof. dr. Jonas Dagys
VU Filosofijos fakulteto dekanas
Šv. Jonų bažnyčia, 2026 06 23

Mieli Filosofijos fakulteto absolventai, dėstytojai, bendruomenės nariai, maloniai kviečiame Jus į iškilmingą diplomų įteikimo ceremoniją, kuri vyks š. m. birželio 23 d. VU Šv. Jonų bažnyčioje.
Kviečiame Lietuvos aukštųjų mokyklų studentus dalyvauti Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) organizuojamame konkurse „Geriausias magistro darbas 2026“!
Dr. Rima Žilinskaitė yra ne tik radijo žurnalistė, LRT rengianti ir skaitanti žinias, bet ir sociologijos mokslų daktarė, neseniai Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete apsigynusi daktaro disertaciją apie socialinių tinklų erai būdingą žinių gamybos ir vartojimo susiliejimą (prosumpciją), bei studentų mėgiama dėstytoja.
Į Vilniaus universitetą (VU) atvyksta viena įtakingiausių tapatumo raidą tyrinėjančių mokslininkių pasaulyje – Hirošimos universiteto (Japonija) psichologijos profesorė dr. Kazumi Sugimura. Ji birželio 22 d. Vilniaus universiteto Mažojoje auloje skaitys paskaitą „Tapatumas dialoge: asmeninio augimo ir socialinio konteksto sąveika“. Paskaitą organizuoja VU Filosofijos fakulteto Psichologijos institutas.
Kartais konferencijoje labiausiai įsimena ne skambi antraštė ar ilga programa, o vienas pranešimas, kuris pasirodo labai laiku. Toks įspūdis liko po Latvijoje surengtos tarptautinės studentų mokslinės-praktinės konferencijos „Bērns. Skolotājs. Izglītība.“ / „Children. Teacher. Education.“, kurią birželio 1 d. nuotoliniu būdu surengė Daugpilio universitetas.