Mokslo, socialinės ir politinės filosofijos katedra

AM fotoDoc. dr. Arūnas Mickevičius
Mokslo, socialinės ir politinės filosofijos katedros vedėjas

Telefonas: +370 5 2667617
Universiteto g. 9, 311 kab.
El. paštas:

Mokslo, socialinės ir politinės filosofijos katedra veikia nuo 2023 m. lapkričio 8 d., kaip Filosofijos fakultete įsteigto Filosofijos instituto vidinis organizacinis darinys, įsteigtas reorganizavus iki tol Filosofijos fakultete veikusią Filosofijos katedrą (nuo 1947 iki 2018 m.) ir Mokslo ir teorinės filosofijos katedrą (nuo 2018 iki 2023 m.). Katedrai vadovauja vedėjas docentas dr. Arūnas Mickevičius. Katedroje taip pat dirba docentas dr. Jonas Čiurlionis, docentė dr. Laimutė Jakavonytė, asistentė dr. Julita Slipkauskaitė asistentas dr. Mindaugas Stoškus, asistentė dr. Julija Tuleikytė.

Filosofijos katedra Vilniaus universitete buvo įkurta 1947 m. kaip bendrauniversitetinis padalinys. 1953 m. Filosofijos katedros vedėju tapo Eugenijus Meškauskas, dirbęs šiose pareigose iki 1988 m. Nuo 1988 iki 2003 metų Filosofijos katedrai vadovavo prof. Evaldas Nekrašas (katedroje dirbęs nuo 1968-tų metų), nuo 2003 iki 2012 metų – prof. Arvydas Šliogeris (katedroje dirbęs nuo 1970-tų metų), nuo 2012 iki 2013 metų – doc. K. Dubnikas, nuo 2013 iki 2023 metų – prof. Albinas Plėšnys.

Mokslo filosofijos srityje ilgą laiką dirbo Evaldas Nekrašas. Jo monografijos Loginis empirizmas ir mokslo metodologija (1979) bei Tikimybinis žinojimas (1987) yra svarbiausi mokslo filosofijos darbai Lietuvoje. 2010 metais pasirodė fundamentali pozityvizmo filosofijai skirta monografija Pozityvus protas. Jo raida ir įtaka modernybei ir postmodernybei, 2016 m. The Positive Mind. Its Development and Impact on Modernity and Postmodernity anglų kalba išleista CEU Press. Metafizikos ir gamtos mokslų santykių problematiką nagrinėja Albinas Plėšnys. 1999 metais pasirodė jo monografija Metafizikos reikšmė gamtos mokslų plėtrai. Jo analitinės filosofijos tyrinėjimai 2010 metais publikuoti veikale Analitinė filosofija. Mokslo filosofijos kryptimi, kiek kitu aspektu juda Jonas Čiurlionis, nagrinėdamas fizikalistinę erdvės ir laiko sampratas.  Socialinės ir politinės filosofijos idėjas sėkmingai plėtoja Mindaugas Stoškus ir Julija Tuleikyt, filosofinės didaktikos, etikos ir mokslo filosofijos tyrimus tęsia Laimutė Jakavonytė. Svarbių filosofijos temų – tiesos ir interpretacijų – problemų lauke reikšmingų darbų, straipsnių ir monografijos autorius yra Arūnas Mickevičius.

Mokslo ir teorinės filosofijos katedra dalyvauja vykdant filosofijos specialybės bakalauro ir magistro studijų programas. Katedros dėstytojų siūlomi kursai yra įtraukti į Vilniaus universiteto įvairių humanitarinių, socialinių, gamtos ir tiksliųjų mokslų studijų programas.