Keičiasi laikas: Vieša Tomo Sodeikos paskaita
Prof. Tomo Sodeikos vieša paskaita „Postmodernybė, postmetafizika, postsekuliarybė: žvilgsnis pro Martino Heideggerio langą“ perkeliama į 2020 m. sausio 7 d. 15 val. Paskaita vyks VU Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9) 201 aud.
Keičiasi laikas: Vieša Tomo Sodeikos paskaita

Paskaitoje nostalginė ir futuristinė gamtos prieigos bus nagrinėjamos pasitelkiant tokius autorius kaip J. J. Rousseau, M. Heideggeris, B. Latouras, T. Mortonas bei pavyzdžius iš kultūros ir šiuolaikinio meno kontekstų.
Projektas finansuojamas Lietuvos mokslo tarybos (LMTLT), sutarties Nr. S-MOD-17-5.
Vieša Danutės Bacevičiūtės paskaita

Karo įkasdieninimas vizualinių malonumų epochoje
2019 m. gruodžio 16 d. 18 val. kviečiame į Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos Instituto seminarą “Karo įkasdieninimas vizualinių malonumų epochoje”. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 201 auditorijoje (Universiteto g. 9/1, Vilnius).
Seminaro programa:
Doc. N. Milerius "Silpstanti atmintis ir jos pervaidinimai"
V. Davoliūtė "Perkeltos atmintys ir intymios karo topografijos"
A. Narušytė "Pavėluotos karo fotografijos: turizmas, trauma ir refleksija"
Seminaras yra LMT finansuojamo projekto “Kasdienybė ir karo traumos reprezentacija vėlyvojoje modernybėje” (S-MOD-17-1) dalis.
Seminaro prieiga facebook paskyroje.
Kontaktinis asmuo: Nerijus Milerius, +370 5 268 7189
Vilniaus universiteto leidykla kviečia susipažinti su Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto docentės dr. Aušros Pažėraitės monografija „Nesuk į kelią iš takelio. Lietuvos žydų religinės ir filosofinės minties paveldo trajektorijomis“.
Ši knyga – tai bandymas pamėginti apčiuopti keletą Lietuvos žydų mąstytojų takelių, prieiti prie Lietuvos žydų religinės (iš dalies ir filosofinės) minties paveldo tokiu būdu, kad atsiskleistų jo situacija modernių laikų religijotyrinių ir kai kurių filosofinių idėjų bei kategorijų kontekste. Tai daroma diskutuojant su religijotyroje įsitvirtinusiomis ritualo ar sacrum kategorijomis, analizuojant šį paveldą Naujaisiais laikais vykusio rašytinių šventraščių „išlaisvinimo“ iš „sakytinių“ paveldų, t. y. tradicinių interpretacijų autoriteto ir galios, požiūriu.
Knygoje pateikiami keli ištraukų iš Vilniaus Gaono, R. Chaimo iš Valažino, R. Chaimo Ozerio Grodzinskio, R. Izraelio Salanterio, Emmanuelio Levino tekstų vertimai, daugelis jų palydimi komentarais. Autorės teigimu, „hebrajiškų terminų skaitymui palengvinti šioje knygoje pasirinkta supaprastinta fonetinė perraša, vadovaujantis lietuvių kalbos fonetinio rašymo taisyklėmis, tačiau, siekiant išlaikyti hebrajišką vardų ir kitų žodžių (laikantis šiuolaikinės literatūrinės hebrajų kalbos) skambėjimą, palikus tik kai kurių Lietuvoje jau prigijusių vardų ir terminų rašymą jų nepakeitus“.
Knygą „Nesuk į kelią iš takelio. Lietuvos žydų religinės ir filosofinės minties paveldo trajektorijomis“ galite įsigyti knygynuose „Akademinė knyga“, „Versmė“, el. knygynuose patogupirkti.lt, knygos.lt, humanitas.lt.
Straipsnis publikuotas naujienos.vu.lt
Lietuvos fenomenologų asociacija ir Vilniaus universiteto Filosofijos institutas kviečia į metinę mokslinę konferenciją „Phenomenology and Interdisciplinary Research“. Konferencija vyks 2019 m. gruodžio 13 d., penktadienį, 9 val., 201 aud., VU Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9).
Jau keletą metų Lietuvos fenomenologų asociacija kartu su Vilniaus universiteto Filosofijos institutu rengia kasmetinę konferenciją, kurioje pristato ir diskutuoja šiuolaikinės fenomenologinių tyrinėjimų temas. Šias metais nuspręsta išplėsti diskusijų erdvę ir konferencija yra rengiama su užsienio kolegomis iš Honkongo, JAV, Latvijos, Estijos ir kt.
Konferencija vyks anglų kalba. Įėjimas laisvas.
Daugiau informacijos rasite čia

Dalykas, apie kurį kalbėsiu, viena vertus, susijęs su konkrečia patirtimi specifinės „tikrovės“, kuriai įvardyti prireikia netgi atskiros sąvokos – kraštutinis, ekstremalus blogis. Įprastai tą „tikrovę“ mes istoriškai vadiname Holokaustu, kiek subtiliau – Šoa, neutraliau – nacionalsocialistine žydų eksterminacija. Tai žmonių naikinimo tikrovė ar žmonių tikrovės naikinimas, kaip pažiūrėsi. Kad ir kaip pažiūrėsi, jau pavadinti nėra paprasta, ką ir kalbėt apie to, ką pavadiname, retrospekciją. Nesiduoda čia mums pamąstoma bet kuri patirtis: sugalvojimo, vykdymo, (ne)išgyvenimo, matymo: neišsitaria, neatliepia, nesusiveda į bendrą vaizdą. Koks čia bendras vaizdas, kokia dar bendra kalba gali būti su žmogiškumo naikinimu, su blogiu, juoba ekstremaliu?
Paskaitoje seksiu Hannah Arendt tekstuose (nuo Totalitarizmo iki Eichmanno, nuo Denktagebuch iki Some Questions) nužymėtomis klausinėjimo ir svarstymo kryptimis, nevengdamas klupinėjimų patamsiuose, pasukus į šoną su Primo Leviu ar Giorgio Agambenu, Bernhardu Schlinku ar Samueliu Baku.
Vieša paskaita apie šiuolaikines mito sampratas
2019 metų lapkričio 22 d. 14 val. VU Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9) 301 aud. dr. Lina Vidauskytė skaitys viešą paskaitą „Darbas su mitu ir mito darbas su mumis: Hanso Blumenbergo mito samprata ir post-sekuliarybė“.
Mūsų dienomis mitais dažniausiai vadinami tiesiog įvairūs (sąmoningi ar nesąmoningi) prasimanymai. Tokią mito sampratą įtvirtino pirmiausia Apšvietos epochos mąstytojai, sumūriję modernybės pamatus, ant kurių stovi ir mūsų gimtoji moderni Vakarų kultūra. Tad juo keisčiau gali atrodyti tai, kad šiuolaikinėje filosofijoje galima aptikti tendenciją savotiškai reabilituoti mitą.
Paskaitoje bus analizuojama, turbūt, vieno iš garsiausių post-heidegerinės epochos vokiečių filosofo Hanso Blumenbergo išplėtota originali mito samprata ir jos santykis su sekuliarybe bei post-sekuliarybe. Bus aptariamos mito, metaforos ir anekdoto teorinė bei praktinė reikšmės. Sykiu bus analizuojamos iškirtinai originalios Blumenbergo filosofinės pozicijos prielaidos, jos turinys bei reikšmė sprendžiant pamatines filosofijos problemas. O kontekstui nužymėti įsiklausysime į kai kurias C. Linnéjaus, Fr. W. J. Schellingo, L. Landgrebes, M. Heideggerio, O. Marquardo pozicijas.
Projektas bendrai finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-01-0085) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT).
Fakulteto mokslininkų knyga „Istorijos filosofija“

N. Mileriaus filmas įvertintas „DOK Leipzig“ festivalyje
Sekmadienį pasibaigusiame dokumentikos ir animacijos festivalyje „DOK Leipzig“ dalyvavę lietuvių kino kūrėjų filmai buvo įvertinti svarbiausiais apdovanojimais.
Daugiausiai jų – net tris, pelnė Audriaus Mickevičiaus ir VU Filosofijos fakulteto docento Nerijaus Mileriaus dokumentinis filmas „Pavyzdingas elgesys“ (prod. kompanija „Era Film“). Tarptautinėje konkursinėje „DOK Leipzig“ programoje pristatytas filmas pelnė pagrindinį apdovanojimą „Auksinį balandį“, taip pat , tarpreliginės žiuri prizą ir tarptautinės kino kritikų federacijos FIPRESCI prizą.
Lietuvos, Bulgarijos, Slovėnijos ir Italijos komandas suvienijęs kūrybinės dokumentikos filmas nagrinėja nusikaltimo, atleidimo ir socialinio teisingumo idėjas. Filmą vertinusi žiuri buvo sužavėta, pasak jų: „Pačiais tamsiausiais laikais susidūrus su blogiausiu, mes atrandame tikruosius save ir žmogaus siela nušvinta ryškiausiai. Filmo kūrėjai grakščiai ir kilniai nukėlė mus į unikalią ir netikėtą atpirkimo kelionę.“
Filmo sumanytojas, režisierius Audriaus Mickevičiaus nei filmo premjeros, nei apdovanojimų nesulaukė – jis mirė 2017 m., todėl jo darbą, paties valia, pabaigė filosofas Nerijus Milerius. Po apdovanojimų ceremonijos Nerijus Milerius sakė: „Būkim nuoširdūs ir atviri. Kaip ir politikoje, kur nelaimės ir krizės kartais padeda kai kuriems politikams „susirinkti taškų“, taip ir pats Audriaus mirties faktas suteikė filmui daug papildomo dėmesio ir svorio. Bet tas svoris lengvai galėjo tapti nepakeliamas, o perduotas pabaigti filmas galėjo tapti našta, kuri galėjo išsprūsti iš rankų. Neišsprūdo. Nieko, ką gavom iš Audriaus rankų, neišvaistėm.“
„DOK Leipzig“ yra seniausias ir vienas didžiausių bei svarbiausių dokumentiniam ir animaciniam kinui skirtų tarptautinių festivalių, kasmet pritraukiantis iki 50 000 žiūrovų bei pristatantis daugiau kaip 300 naujausių dokumentinių ir animacinių filmų iš viso pasaulio.
Pristatomų filmų gamybą ir pristatymą „DOK Leipzig“ festivalyje rėmė Lietuvos kino centras.
Paskaita apie filosofinį konsultavimą

Per paskutinius dešimtmečius Europoje ir JAV išaugęs filosofinio konsultavimo judėjimas atsiliepia į amžinąjį klausimą apie santykį tarp teorijos ir praktikos, mąstymo ir gyvenimo. Profesionalus filosofinis konsultantas Toddas Rossmanas atviroje diskusijoje papasakos, kaip jis padeda savo klientams susigaudyti jų ieškojimuose bei pasidalins savo mintimis apie filosofiją apskritai, remdamasis savo daugiamete teorine ir praktine patirtimi. Teorinius svarstymus iliustruos realių atvejų analizė.
Diskusiją, kuri vyks anglų kalba, moderuos Justinas Grigas, Filosofijos instituto doktorantas ir besimokantis psichoterapeutas.
Šiukšlių fenomenologija Antropoceno epochoje

Fenomenologinėje-hermeneutinėje filosofijoje apmąstant pamatines žmogiškosios egzistencijos struktūras šiukšlių fenomenas nebuvo aptartas. Ar gali būti taip, kad šiukšlės atsitiktinai buvo pamirštos? O gal šiukšlės yra naujas fenomenas gana neseniai papuolęs į akiratį, vis garsiau kalbant apie žmogaus veiklos žalą Žemės planetai? Akivaizdu, kad šiukšlės yra seniai žinomos kaip kasdienio gyvenimo dalis. Tačiau filosofinėje refleksijoje jos atsiranda, kai jų prasmė ima keistis ir jos įgauna žmogiškosios savivokos matmenį. Paskaitoje šiukšlės bus aptariamos trimis aspektais: šiukšlės kaip paprastas kasdienio gyvenimo patirties fenomenas, šiukšlės kaip pamatinis žmogiškosios egzistencijos fenomenas ir šiukšles kaip savivokos kategorija atsiradusi Antropoceno epochoje.
Finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr. S-MOD-17-5.
Tarptautinė konferencija: „Mito pirmapradiškumas ir instrumentinės sąmonės nuosmukis“
2018 m. spalio 1–2 dienomis Vilniaus universiteto Filosofijos fakultetas organizuoja tarptautinę konferenciją: „Mito pirmapradiškumas ir instrumentinės sąmonės nuosmukis“ (angl. “Preeminence of Myth and the Decline of Instrumental Reason”).
Konferencijoje įvairių sričių Lietuvos ir užsienio mokslininkai nagrinės įvairius mitinės ir instrumentinės sąmonės raidos klausimus: aptars lietuviško mąstymo savitumo, globalios kultūros iššūkius Majų tradicijos savasčiai, „Motinos“ sampratą Indijos mitinėje kultūroje, mūsų amžiuje pasirodžiusias laikiškumo suvokimo galimybes ir daugelį kitų klausimų. Konferencijos programa.
Konferencija bus siekiama skatinti šios daugialypės problematikos tyrimus, plėtoti tarptautinį bendradarbiavimą bei ieškoti bendrų sąlyčio taškų tarp skirtingų metodologinių prieigų.
Konferencija vyks anglų kalba. Įėjimas į konferenciją laisvas, registracija nenumatyta.
Konferencijos prieiga facebook paskyroje.
Kontiktiniai asmenys:
Janina Markevičienė, , +370 5 2667622
Žilvinas Svigaris, , +370 698 25157
Konferencija „Laikas ir erdvė: tarpdalykinė prieiga“
2019 m. rugsėjo 26-28 d. Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete vyks erdvės ir laiko temai skirta tarptautinė ir tarpdalykinė konferencija „Laikas ir erdvė: tarpdalykinė prieiga“ (angl. “Space and Time: An Interdisciplinary Approach”). Konferencija vyks anglų kalba.
Konferencijos metu Lietuvos ir užsienio mokslininkai nagrinės erdvės ir laiko temą iš fizikos, istorijos, meno, filosofijos – logikos, fenomenologijos, analitinės ir mokslo filosofijos – bei kitų perspektyvų. Trečius metus vykstančios konferencijos tikslas – skatinti tarpdalykinius erdvės ir laiko tyrimus, inicijuoti įvairių sričių mokslininkų tarptautinį bendradarbiavimą bei ieškoti bendrų sąlyčio taškų tarp skirtingų disciplinų erdvės ir laiko tematikoje.
Konferencija sulaukė didelio tarptautinio mokslininkų susidomėjimo. Šių metų konferencijoje dalyvaus įvairių sričių specialistai bei jaunieji tyrėjai iš 11 šalių, kurie analizuos ritmikos ir tempo, temporalinės egzistencijos, laiko kalboje, kauzalumo, tapatybės, erdvėlaikio, laiko lėtėjimo, kelionių laike bei erdvės susitraukimo, iškreiptumo ir daugelį kitų klausimų.
Kontaktinis asmuo: Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, tel. nr: +370 5 2667617.
Apie ką svarstė filosofai tarptautiniame potencialumo ir vaizduotės simpoziume?

Išrinktas skaitomiausias 2018 m. VU mokslo periodikos žurnalas
2018 m. skaitomiausiu mokslo periodikos žurnalu tapo „Problemos“ (vyr. redaktorė – doc. dr. Nijolė Radavičienė). Per 2018 m. žurnalas sulaukė daugiau nei 27 tūkst. straipsnių peržiūrų. Su žurnalu „Problemos“ galima susipažinti čia.
Žurnalo redaktorė doc. N. Radavičienė išvardijo tris ją motyvuojančias priežastis. Pirma, Filosofijos fakultetas rimtai žiūri į leidybą, skatina palaikyti žurnalo gyvenimą, vertina mokslo žurnalo vyriausiojo redaktoriaus darbą. Antra, žurnalas turi gilią istoriją. Jis leidžiamas nuo 1968 m. ir šiemet mini 50 metų jubiliejų. Tik daugelio žmonių pastangomis pavyko taip ilgai išlaikyti žurnalą. Sovietmečiu šis žurnalas buvo kultūrinis įvykis. Šiuo metu žurnalas suprofesionalėjo, tapo labiau orientuotas į moksliškumą, spausdinama mažiau platesnei auditorijai aktualių tekstų. Trečia, pati redaktorė, kaip mokslininkė, norėjo dirbti su jaunais autoriais, padėti jiems parengti geresnius tekstus.
Išskirtina, kad internete yra visas žurnalo archyvas nuo pirmojo numerio. Archyvas suskaitmenintas doc. dr. Jono Dagio iniciatyva. „Filosofams yra svarbi ilgoje istorijoje išsakyta žinia. Publikuodami archyvą norėjome parodyti ir ankstyvuosius tekstus, atskleisti, kaip žurnalas atrodė su sovietinės istorijos ženklu“, – sakė doc. N. Radavičienė.
Sveikiname žurnalo kolektyvą! Jiems bus įteiktas apdovanojimą patvirtinantis dokumentas.
Vilniaus universiteto (VU) leidykla įsteigė „Skaitomiausios Vilniaus universiteto leidyklos knygos“ ir „Skaitomiausio Vilniaus universiteto leidyklos mokslo periodikos žurnalo“ apdovanojimus. Šiais metais apdovanojimai už knygas teikiami dviejose kategorijose: skaitomiausia monografija ir skaitomiausia studijų knyga.
Apdovanojimų tikslas – didinti VU ir VU leidyklos autorių žinomumą, skatinti mokslo, mokomųjų ir mokslo populiarinamųjų leidinių leidybą ir sklaidą. Apdovanojimai teikiami kasmet už praėjusių kalendorinių metų knygų pardavimų rezultatus. Plačiau apie apdovanojimų taisykles – leidyklos svetainėje (www.vu.lt/leidyba/apie-mus/apdovanojimai). Skaitomiausia studijų knyga bus paskelbta artimiausiu metu.
Straipsnis skelbtas naujienos.vu.lt

Kontaktinis asmuo:
Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, +370 5 266 7617
Filosofijos instituto doktorantų seminaras

16 val. Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros doktorantas Mindaugas Šulskus skaitys pranešimą „Subjekto sampratos transformacijos: Kantas ir Hegelis“ [pranešimo santrauka]. Komentuos prof. Tomas Sodeika.
17 val. Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros doktorantė Daina Habdankaitė skaitys pranešimą „Fiktyvumas Meillassoux spekuliatyviajame realizme“ [pranešimo santrauka]. Komentuos vyriaus. m. d. Audronė Žukauskaitė
Kontaktinis asmuo:
Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, +370 5 266 7617
Renginių ciklo „Eksperimentinės filosofijos vakarai“ šeštasis susitikimas
Tęsiamas eksperimentinei filosofijai skirtų renginių ciklas „Eksperimentinės filosofijos vakarai“. Šeštojo susitikimo metu Vilius Dranseika (VU Filosofijos institutas) skaitys pranešimą „Kasdienė žinojimo samprata ir klaidos galimybė".
Renginys vyks 2019 m. birželio 3 d., pirmadienį, VU Filosofijos fakultete 307 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius), 17.30 val.
Renginių ciklą organizuoja VU Filosofijos institutas.

Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos katedros doktorantas Marius Markuckas skaitys pranešimą „Apšvietos filosofija kaip transhumanizmo prieštaringumo šaltinis“ [pranešimo santrauka]. Komentuos prof. Jūratė Rubavičienė.
Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos katedros doktorantas Vytautas Sinica skaitys pranešimą „Europos vienybės idėja tarpukariu: prielaidos ir kryptys“ [pranešimo santrauka]. Komentuos asist. dr. Mindaugas Stoškus.
Kontaktinis asmuo:
Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, +370 5 266 7617,
Pranešimas „Good/Good For Dualism: A Defence“
Kviečiame į VU Filosofijos instituto seminarą, kuriame dr. Fritz-Anton Fritzon (Lund University) skaitys pranešimą „Good/Good For Dualism: A Defence“.
Pranešimas bus skaitomas anglų kalba. Įėjimas laisvas.
Both the notion of ‘good for (someone or something)’ and the contrasting notion of ‘good period’ have been criticised by rival camps of philosophers. Some hold that it is the relational notion of ‘good for’ that is the problematic one and that only the non-relational ‘good’ makes sense. Others hold that it is instead ‘good’ that is problematic and that only ‘good for’ makes sense. I will call the latter camp relational monists and the former non-relational monists. Opposed to both kind of monist are dualists who recognize both ‘good’ and ‘good for’ as coherent and intelligible parts of our evaluative thought and discourse, none of which can be eliminated or reduced to the other. In this talk I will defend the dualist position against challenges from both kinds of monist. The structure of my argument is to treat dualism as the default position and then to argue that none of the challenges coming from the different monists are strong enough to warrant abandoning dualism.
Kviečiame į profesorės habil. dr. sesers Teresos Obolevitch paskaitas

15.00 val. 406 aud.: Mirra Lot-Borodine ir patristikos renesansas
Kontaktinis asmuo:
Tomas Sodeika
VU Filosofijos instituto Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedra
El. p.:
Metinė Lietuvos filosofų draugijos konferencija „Laiko samprata filosofijoje ir anapus jos“

Daina Habdankaitė
Tel. nr.: +370 622 53933
Filosofijos instituto doktorantų seminaras
2019 m. gegužės 8 d. (trečiadienį), 17.00 val., kviečiame į Filosofijos instituto doktorantų seminarą. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 205 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius).
Kontaktinis asmuo:
Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, +370 5 266 7617
Paskaita „Skeptiko požiūris: ufologinės sąmokslo teorijos“
2019 metų gegužės 7 d. (antradienį), 18 val. kviečiame į VU Filosofijos fakulteto filosofijos doktoranto Alfredo Buiko viešą paskaitą „Skeptiko požiūris: ufologinės sąmokslo teorijos“.
Paskaita vyks VU Filosofijos fakulteto 304 auditorijoje (Universiteto g. 9).
Paskaitos metu bus aptartos populiariausios su nežemiška gyvybe susijusios sąmokslo teorijos, tokios kaip Roswello ir Majestic XII sąmokslo teorijos ar Richardo Sharpe Shaverio sąmokslo teorijų naratyvai, šių sąmokslo teorijų kilmė bei istorija.
Įėjimas laisvas, registracija nebūtina.
2019 m. balandžio 24 d., trečiadienį, 17.00 val., kviečiame į Filosofijos instituto doktorantų seminarą. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 205 auditorijoje (Universiteto g. 9, Vilnius).
Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos katedros doktorantė Živilė Pabijutaitė skaitys pranešimą „Temporalinės logikos sistemų CL ir Kb semantinės interpretacijos su tradicinių teisingumo reikšmių pertrūkiais“ [pranešimo santrauka]. Komentuos asist. dr. Mindaugas Gilaitis.
Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos katedros doktorantas Albinas Plėšnys skaitys pranešimą „Tiesa nėra teiginio savybė (arba apie Epimenidą, Pegasą ir Tarskį)“ [pranešimo santrauka]. Pranešimą komentuos doc. dr. Naglis Kardelis.
Seminaro plakatas / Seminaro prieiga VU Filosofijos fakulteto Facebook paskyroje /
Seminaro prieiga VU renginių kalendoriuje
Kontaktinis asmuo: Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, tel. (8 5) 266 7617
IIiuminatai: tikrovė ir sąmokslo teorijos
2019 m. balandžio 23 (antradienis), 18.00 val. kviečiame į VU Filosofijos fakulteto doktoranto Alfredo Buiko viešą paskaitą „IIiuminatai: tikrovė ir sąmokslo teorijos".
Paskaita vyks VU Filosofijos fakulteto 302 auditorijoje (Universiteto g. 9). Paskaitos metu bus aptartos anti-masoniškos ir iliuminatų sąmokslo teorijos, Bavarijos iliuminatų draugijos kilmė ir istorija.
Iš kur atsiranda antisemitinės sąmokslo teorijos?
2019 m. balandžio 9 d. (antradienis), 18.00 val. kviečiame į VU Filosofijos fakulteto doktoranto Alfredo Buiko viešą paskaitą „Iš kur atsiranda antisemitinės sąmokslo teorijos?"
Paskaita vyks VU Filosofijos fakulteto 302 auditorijoje (Universiteto g. 9).
Paskaitos metu bus aptarta antisemitinių sąmokslo teorijų kilmė, plitimas bei sukelta žala.
Įėjimas laisvas, registracija nebūtina.
Sakralūs pasaulio tekstai: „Talmudo“ biografija
Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga.
Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.
2019 m. balandžio 4 d. 18 val. kviečiame į septintąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros docentė Aušra Pažėraitė pristatys „Talmudą“.
Talmudas – išskirtinę vietą judaizme turintis, žydų išminčių palikimą įkūnijantis veikalas. Tai steigiantysis judaizmo dokumentas, „išvertęs“ Penkiaknygės (Toros) pasakojimus ir įstatymus į vientisą socialinės santvarkos sistemą, kurią turėtų realizuoti Izraelis, išsibarstęs tremtyje po to, kai romėnai sugriovė Jeruzalės Šventyklą 70-ais-iais metais ir, kaip sakoma viename iš Talmudo traktatų, „Aukščiausiajam nebeliko jokios kitos vietos, kaip tik keturios uolektys halakhos“. Talmudo išminčių diskusijos halakhos (teisinių nuostatų) klausimais, apimančiais visą žydų visas įmanomas socialinio gyvenimo ir religinės praktikos sritis, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo chaotiškos, anekdotiškos, pasitelkiančios keistas logines procedūras, galiausiai, paaiškėja, kad turi apibrėžtą struktūrą, argumentavimo nuoseklumą ir vidinį ratio.
Paskaitoje bus siekiama atsakyti į klausimus: Kas yra Talmudo išminčiai? Kokia Talmudo struktūra? Kokios talmudinio argumentavimo ypatybės?
Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.
Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.
Vieša paskaita „Sąmokslo teorijos – kas tai?“
2019 m. balandžio 2 dieną (antradienį) 18.00 val. Vilniaus Universiteto Filosofijos fakultete doktorantas Alfredas Buiko skaitys viešą paskaitą „Sąmokslo teorijos – kas tai?“. Paskaitos metu bus aptarti sąmokslo teorijų apibrėžimai, jų klasifikacijos bei šiuolaikiniai sąmokslų teorijų tyrinėjimai.
Paskaita vyks VU Filosofijos fakulteto 201 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius).
Įėjimas laisvas, registracija nebūtina.
2019 m. balandžio 10 d. (trečiadienį), 17.00 val., kviečiame į Filosofijos instituto doktorantų seminarą. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 205 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius).
Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos studijų katedros doktorantas Simas Čelutka skaitys pranešimą „Carlas Schmittas ir prigimtinė teisė“ [pranešimo santrauka]. Komentuos prof. V. Radžvilas.
Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos studijų katedros doktorantė Aistė Noreikaitė skaitys pranešimą „Etika iš pirmo asmens perspektyvos: Dworkino (ne)sėkmė?“ [pranešimo santrauka]. Komentuos doc. N. Radavičienė
Seminaro prieiga VU Filosofijos fakulteto Facebook paskyroje
Seminaro prieiga VU renginių kalendoriuje
Kontaktinis asmuo: Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, +370 5 266 7617,Doc. dr. Danutės Bacevičiūtės vieša paskaita „Postsekuliari etika“
2019 m. balandžio 5 d., penktadienį, 17:00 VU Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9) (204 auditorija) doc. dr. Danutė Bacevičiūtė skaitys viešą paskaitą „Postsekuliari etika“.
Ar esama „postsekuliaraus posūkio“ etikoje? Kas sieja pastangą plėtoti filosofijos ir religijos dialogą ieškant žmogiškojo solidarumo ištakų, etinio mito kūrimą suabsoliutinant žmogiškąją atsakomybę ir radikalaus blogio kaip negatyviai prisotinto fenomeno aprašymą? Paskaitoje, svarstant postsekuliarios etikos galimybės klausimą, bus aptariamos jos atmainos Jürgeno Habermaso ir Hanso Jonaso filosofijoje, o daugiausia dėmesio bus skirta čekų kilmės filosofo Martino Becko Matušiko apmąstymams apie radikalų blogį.
Paskaita finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonę Nr. 09.3.3-LMT-K-712.
Renginių ciklo „Eksperimentinės filosofijos vakarai“ trečiasis susitikimas
Tęsiamas eksperimentinei filosofijai skirtų renginių ciklas „Eksperimentinės filosofijos vakarai“. Trečiojo susitikimo metu Mindaugas Gilaitis (VU Filosofijos institutas) skaitys pranešimą „Eksperimentinė filosofija ir kasdienė kalba".
Renginys vyks 2019 m. kovo 25 d., pirmadienį, VU Filosofijos fakultete (307 aud., Universiteto g. 9, Vilnius), 17:30.
Renginių ciklą veda Vilius Dranseika (VU Filosofijos institutas).
Sveikiname Filosofijos instituto Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros doktorantą Alfredą Buiko, laimėjusį antrą vietą konkurse „Trijų minučių disertacija“! Alfredas skaitė pranešimą „Sąmokslo teorijos kaip moderni demonologija“.
Kovo 13 d. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) vyko konkurso „Trijų minučių disertacija“ finalas. Jo metu doktorantai iš Filosofijos, Medicinos, Chemijos ir geomokslų bei Ekonomikos ir verslo administravimo fakultetų ir Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) savo disertacijas pristatė anglų kalba per tris minutes naudodami tik vieną skaidrę.
„Trijų minučių disertacijos“ konkursas prasidėjo 2008 m. Kvynslando universitete Australijoje. Šis renginys, kurio metu doktorantai apie savo tyrimus pasakojo trumpai ir suprantamai, sparčiai išpopuliarėjo ir šiuo metu vyksta visame pasaulyje. Vilniaus universitete šis konkursas šiemet yra organizuojamas trečią kartą. Kaip atrodo pasaulio nugalėtojų pristatymai, galite išvysti čia.
Vyriausybės kultūros ir meno premija S. Maslauskaitei-Mažylienei
Ministrų kabineto sprendimu už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui dvylikai kūrėjų paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos.
Premija buvo apdovanota ir Filosofijos fakulteto dėstytoja, tapytoja Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.
Sveikiname!
Daugiau informacijos rasite čia.
Naujoji aplinkodaira ir amfibinės medijos
2019 m. kovo 13 d., trečiadienį, 15:00-18:30 VU Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9) 201 a. vyks vieša Nomedos ir Gedimino Urbonų paskaita „Naujoji aplinkodaira ir amfibinės medijos“.
Paskaita leis pažvelgti į naujosios aplinkodairos (new environmentalism) ištakas –kibernetinės savireguliacijos, grįžtamojo ryšio kilpų ir homeostazės ryšius mokslo ir meno eksperimentuose – o taip pat patyrinėti jų vaidmenį šiuolaikinio meninio tyrimo diskurse (Urbonų kuruojamuose projektuose „Zooetika“ bei „Pelkių mokykla“). Paskaitą lydinčioje diskusijoje bus aptariamas menininkų ir mokslininkų pasiūlytas amfibinių medijų apibrėžimas.
Šis visuomenei atviras renginys yra VU Filosofijos instituto doc. Kristupo Saboliaus kurso „Medijų teorijos“ dalis. Įėjimas laisvas, registracija nebūtina.
Nomeda ir Gediminas Urbonai ir jų tarpdisciplininė meninė programa Urbonas Studio tiria meno vaidmenį kuriant viešąją erdvę visa apimančios privatizacijos bei ekologinės krizės akivaizdoje. Menininkai pasitelkia kultūrinę bei politinę vaizduotę kaip įrankį, įgalinantį socialinius pokyčius visuomenėje, siūlydami kompleksinius ir įvairių bendruomeninių grupių dalyvavimu pagrįstus kūrinius, besiskleidžiančius skirtingų disciplinų sankirtose. Jų kūriniai eksponuoti San Paulo, Berlyno, Maskvos, Liono, Kvandžu, Busano bienalėse, Folkstono trienalėje; Manifesta ir Documenta parodose; solo parodose Venecijos bienalėje ir MACBA Barselonoje tarp daugelio kitų. 2018 m. Urbonai kuravo Pelkių paviljoną, atstovaujantį Lietuvai 16-ojoje Venecijos architektūros bienalėje. Gediminas yra Masačusetso technologijų instituto Meno, kultūros ir technologijų programos profesorius. Nomeda yra Norvegijos technologijų universiteto ir MIT tyrėja ir mokslinė bendradarbė.
LMA 2018 metų vardinių premijų nugalėtojai
2019 m. vasario 19 d. paskelbti Lietuvos mokslų akademijos vardinių premijų nugalėtojai.
Aukštųjų mokyklų studentų mokslinių darbų konkurse (humanitarinių ir socialinių mokslų srityje) LMA premija apdovanota VU Filosofijos instituto magistrė Elzė Sigutė Mikalonytė už mokslo darbą „Grynosios muzikos turinio problema šiuolaikinėje filosofijoje“ (darbo vadovas doc. dr. Jonas Dagys).
Sveikiname!
XXII Lietuvos mokinių filosofijos olimpiada

Kovo 1 d., penktadienis
9:30-10:30 Dalyvių registracija (Filosofijos fakulteto fojė, 1 a.)
10:30-11:00 Olimpiados atidarymas
11:00-14:00 Filosofinės esė rašymas mokiniams (304 aud.)
11:00-14:00 Seminaras mokytojams (107 aud.)
14:00–14:30 Pietūs (mokiniams, VU valgykloje)
14:30- 15:30 Mokiniams ir mokytojams. Ekskursija po Vilniaus universitetą
15:30–17:00 Mokiniams ir mokytojams. Kino filmo peržiūra ir jo filosofinė interpretacija (304 aud.). Pristato VU Filosofijos instituto docentas Nerijus Milerius
17:30-18:00 Vakarienė (mokiniams, VU valgykloje)
Dalyvių apgyvendinimas (nakvynė) viešbutyje Corner Hotel T. Ševčenkos g. 16
Kovo 2 d., šeštadienis
9:00 Pusryčiai viešbutyje Corner Hotel T. Ševčenkos g. 16
11:00–12:00 Nugalėtojų apdovanojimai (VU Filosofijos fakultetas, 201 aud.)
12:00–12:30 Pokalbis su 1-10 vietų nugalėtojais dėl dalyvavimo XXVII Tarptautinėje Filosofijos Olimpiadoje IPO 2019 Romoje gegužės 16 – 19 d. http://ipo2019.sfi.it/
Organizacinio komiteto pirmininkė: VU Filosofijos fakulteto profesorė Jūratė Rubavičienė
Pirmininkės pavaduotojos: Lietuvos filosofijos mokytojų asociacijos prezidentė Miglė Petronytė, LMNŠC metodininkė Dina Voronina
Vertinimo komisija:
VU Filosofijos fakulteto profesorė Jūratė Rubavičienė (pirmininkė),
Lietuvos filosofijos mokytojų asociacijos prezidentė Miglė Petronytė, VU Filosofijos fakulteto docentas Arūnas Mickevičius, VU Filosofijos fakulteto doktorantė Daina Habdankaitė, VU Filosofijos fakulteto doktorantas Justinas Grigas
Olimpiados bičiuliai: VU Filosofijos fakulteto studentė Kristina Baranovaitė, VU Filosofijos fakulteto doktorantas Ruslanas Baranovas
Filosofijos ir etikos mokytojų kvalifikacijos tobulinimo kursai „Naujausios idėjos šiuolaikiniame filosofiniame diskurse Lietuvoje“
2019 m. kovo 1 d. VU Filosofijos instituto Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedra, VU Ugdymo mokslų institutas ir Lietuvos filosofijos mokytojų asociacija organizuoja filosofijos ir etikos mokytojų kvalifikacijos tobulinimo kursus „Naujausios idėjos šiuolaikiniame filosofiniame diskurse Lietuvoje. Kursai vyks VU Filosofijos fakultete (Universiteto g. 9), 107 a. Trukmė – 6 val.
11:00-11:15 Mokytojų registracija
11.15-12:00 Daina Habdankaitė
Jean-Paul Mongin Mažųjų Platonų serijos filosofinės knygos vaikams (Alberto Einšteino nušvitimai, Hana Arent ir jos mažasis teatras, Sokratas - Prezidentas!, Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis, Martino Haidegerio tarakonas, Piktasis pono Dekarto genijus, Dieviškojo Sokrato mirtis, vertimas iš prancūzų kalbos, leidykla Jonas ir Jokūbas, 2018 ir 2019)
12:00-12:45 Kristupas Sabolius
Įsivaizduoti materiją: vaizdai ir galimybės (Materija ir vaizduotė. Hibridinė kūryba tarp meno ir mokslo. Sud. K. Sabolius. Vilnius: VU leidykla, 2018)
12:45-13:15 Jūratė Baranova
Filosofinės Ingmaro Bergmano filmų skaitymo prielaidos: Bergmanas ir Deleuze’as (Ingmaro Bergmano 100-ųjų gimimo metinių paminėjimas)
13:15-13:45 Lilija Duoblienė
Humanizmas, naujasis humanizmas ir posthumanizmas (Duoblienė L. Posthumanistinis ugdymas. Dekoduoti. Vilnius: VU leidykla, 2018)
13.45-14:00 Diskusija
14:00–14:30 Pietūs
14:30-15:30 Ekskursija po Vilniaus universitetą
15:30-17:00 (304 aud.) Nerijus Milerius
Metakinas ir kinematografinis vaizdas (Milerius N. Žiūrėti į žiūrintį: kinas ir prievarta. Vilnius: VU leidykla, 2018)
Kino filmų ištraukų peržiūra
Prof. Timo Labrono pranešimas „Science and Religion in a Wittgensteinian Context“
Kviečiame į VU Filosofijos instituto seminarą, kuriame profesorius Timas Labronas (Concordia University of Edmonton) skaitys pranešimą „Science and Religion in a Wittgensteinian Context“.
Renginys vyks 2019 m. vasario 27 d., 17 val., VU Filosofijos fakulteto 201 aud.
Pranešimas bus skaitomas anglų kalba. Įėjimas laisvas.
Pranešimo santrauka anglų kalba: Science and religion are frequently thought to be in agreement or disagreement with each other. However, Wittgenstein would not agree with any argument of general agreement or disagreement between them. In contrast, he would be opposed to realism in science and religion. Moreover, realism is the typical mode of the science and religion discussions generating both arguments of agreement and disagreement. Thus, from a Wittgensteinian perspective, once we see the problem of realism, and very importantly without endorsing the equal problem of non-realism, we can then begin to see both science and religion more clearly as they stand—without trying to argue how one or the other best captures a reality outside our language, practices, and form of life.
Timas Labronas yra Concordia University of Edmonton (Kanada) Menų fakulteto Filosofijos ir religijos studijų katedros profesorius ir vedėjas. Jo moksliniai interesai apima religijos filosofiją, epistemologiją, mokslo ir religijos klausimus, Wittgensteino filosofiją. Prof. Labronas yra monografijų Science and Religion in Wittgenstein’s Fly Bottle (Bloomsbury, Continuum, 2016), Wittgenstein and Theology (T & T Clark, 2009), Wittgenstein’s Religious Point of View (Bloomsbury Continuum, 2006) autorius.
K. Saboliaus knygos „Materija ir vaizduotė“ pristatymas Vilniaus knygų mugėje
2019 m. vasario 24 d. 16-17 val. kviečiame į Vilniaus universiteto Filosofijos instituto docento dr. Kristupo Saboliaus sudarytos knygos „Materija ir vaizduotė“ pristatymą. Pristatymas vyks Vilniaus knygų mugėje, LITEXPO, Forume.
Šiandien menas ir mokslas, technika ir gamta atsiskleidžia kaip lygiaverčiai partneriai kūrybinio eksperimentavimo procese. Antropoceno (ar kitų panašaus pobūdžio sampratų – kapitaloceno, chtuluceno, plasticeno, plantatioceno ir t. t.), o kartu posthumanizmo, simpoetinio mąstymo, naujųjų realizmų ir materializmų bei zooetikos šviesoje įvairių gyvybės formų ir materijos ryšiai ima veikti kaip hibridinės genealogijos projektas. Naujai užgimusi disciplina – sintetinė biologija – kūrybos klausimą drąsiai sprendžia kaip ateities vaizduotės projektą, kuriame iškyla ne tik išgydyto vėžio, šviečiančių medžių ar braškėmis kvepiančių bakterijų, bet ir naujo žmogaus pasaulyje vizijos.
Tačiau ar mes tikrai galime pamatyti ir suprasti materiją – tokią, kokia ji pasirodo iš tikrųjų? Didelę galią suteikiančios technologijos išlaisvina ir aistringai optimistines, ir kritiškai pesimistines fantazijas, o materijos klausimas iškyla kaip hibridinės kūrybos tema. Kuo ir kaip turime tapti? Dėl ko? Su kuo? Ko atsisakydami? O gal – į ką atsižvelgdami? Kaip turime įsivaizduoti savo ateitį? Juk materija visuomet implikuoja ne tik neskaidrią struktūrą, bet ir gelminę dinamiką, kurios įsivaizdavimas ir suvokimas tampa tikroji problema.
Kolektyvinėje monografijoje „Materija ir vaizduotė. Hibridinė kūryba tarp meno ir mokslo“ materijos kūrybos tema pristatoma kaip filosofijos, sintetinės biologijos, antropologijos ir šiuolaikinio meno dialogas. Kristupo Saboliaus sudarytam leidiniui tekstus parengė Vytenis Burokas, Neringa Černiauskaitė, Mindaugas Gapševičius, Giedrius Gasiūnas, Rimantas Jankauskas, Marius Jatautas, laumes (Goda Budvytytė ir Viktorija Rybakova), Vytautas Michelkevičius, Dainius Tautvaišas, Nomeda ir Gediminas Urbonai.
Renginio prieiga facebook paskyroje.
Renginio vedėjas Kristupas Sabolius.
Dalyviai: Nomeda ir Gediminas Urbonai, Giedrius Gasiūnas.
N. Mileriaus knygos „Žiūrėti į žiūrintįjį: kinas ir prievarta“ pristatymas Knygų mugėje
Kviečiame į paskutinį naujausios filosofo Nerijaus Mileriaus knygos „Žiūrėti į žiūrintįjį: kinas ir prievarta“ (2018 m.) pristatymą, kuriame dalyvaus Nerijus Milerius, Agnė Narušytė, Mante Valiūnaitė.
Pristatymas vyks Knygų mugėje, Rašytojų kampe, vasario 23 d., 16 val.
„Kasdieniniame gyvenime neišvengiamai susiduriame su vienokiomis ar kitokiomis prievartos formomis. Žinios apie prievartą mus pasiekia per kriminalines naujienas, interneto portalus, prievarta mėgaujamės žiūrėdami siaubo filmus, esame tiesioginiai prievartos liudininkai. Tačiau retas kuris iš mūsų leidžiame ar norime apie ją kelti klausimus: kokia yra prievartos esmė, kokios yra jos dedamosios dalys, koks yra prievartos motyvas, koks yra smurtautojo ir aukos santykis, ką reiškia stebėti prievartą, ar egzistuoja „pozityvi“ prievarta, ar prievartos stebėjimas neskatina smurto?“, klausia N. Milerius.
Šalia akivaizdžių prievartos formų egzistuoja subtilesnės prievartos formos, leidžiančios papildyti įprastinį prievartos supratimą. Tokiose formose prievarta nėra vaizduojama tiesiogiai, bet nurodo į jau egzistuojančius prievartos pavyzdžius kine, fotografijoje, dailėje. Taip savaime įžengiama į metakino ir metaprievartos sritį, kurioje galima permąstyti kino ir prievartos fenomenus.
Vienas iš Nerijaus Mileriaus knygoje minimų metakino pavyzdžių – tai epizodas iš Stanley Kubricko „Prisukamo apelsino“ (angl. k. „A Clockwork Orange“, 1971 m.), kuriame pagrindinis filmo veikėjas, patologiškas smurtautojas ir klasikinės muzikos entuziastas „Aleksas sėdi ne įprastame, o specializuotame kino teatre, šis kino teatras lokalizuotas medicininėje laboratorijoje, kuri integruota į kalėjimą...“. Perauklėjimo tikslais Aleksas verčiamas žiūrėti Leni Riefenstahl filmą „Valios triumfas“ (vok. k. „Triumph des Willens“, 1935 m.). Pasak N. Mileriaus, būtent tokios ir panašios scenos, kuriuose filmo žiūrėtojas verčiamas vaikščioti per kontekstus, o ne vien susitapatinti su pagrindiniu herojumi, mus nubloškia į metakino plotmę.
Monografijos leidybą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Dalyvavimas renginyje nemokamas.
Kvietimas į konferenciją „Šiuolaikinės fenomenologijos problemos ir tyrinėjimai“
Lietuvos fenomenologų asociacija ir Vilniaus universiteto Filosofijos institutas 2018 m. gruodžio 20 d., ketvirtadienį, kviečia į mokslinę konferenciją „Šiuolaikinės fenomenologijos problemos ir tyrinėjimai“.
Lietuvos fenomenologų asociacija kartu su Vilniaus universiteto Filosofijos institutu rengia kasmetinę konferenciją, kurioje pristatomos ir diskutuojamos šiuolaikinės fenomenologinių tyrinėjimų temos. Bus aptariamos jausmų fenomenologijos, erdvės fenomenologijos, bendruomenės fenomenologijos, fenomenologinės psichoterapijos temos. Taip pat bus diskutuojama apie Vosyliaus Sezemano filosofijos sąryšį su fenomenologija. Kviestinis pranešėjas Saulius Geniušas iš Honkongo Kinijos universiteto skaitys paskaitą, kurioje aptars naujausius sapnų fenomenologijos tyrinėjimus.
Tarptautinė konferencija „Gamtos transformacijos ir antropologinis skirtumas: ontologija, etika, menas“
© Damien Hirst and Science Ltd, The Forgiveness, 2008
2018 metų gruodžio 6–8 dienomis Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete vyks tarptautinė konferencija „Gamtos transformacijos ir antropologinis skirtumas: ontologija, etika, menas“ (angl. Transformations of Nature and Anthropological Difference: Ontology, Ethics, Art”). Konferencija vyks anglų kalba.
Konferencijoje Lietuvos ir užsienio mokslininkai nagrinės gamtos, gyvūno, gyvybės sampratas, žmogaus apibrėžties ir antropologinio skirtumo pokyčius filosofijoje, antropoceno ir gamtos pabaigos sampratas, šiuolaikines ontologijas santykio su gamta ir gyvūnais aspektu, etinius santykio su gamta ir gyvūnais aspektus, sąveikos su gamtine aplinka ir gyvūnais patirtis, gamtos transformacijų ir antropologinio skirtumo refleksiją mene.
Konferencija yra LMT finansuojamo projekto „Gamtos transformacijos vėlyvojoje modernybėje: ontologiniai ir antropologiniai matmenys“ (S-MOD-17-5) renginys.
Kontaktinis asmuo – Filosofijos instituto doc. Mintautas Gutauskas, el. p.
Įėjimas laisvas.
Konferencijoje plenarinį pranešimą skaitys Turino universiteto (Italija) profesorius Maurizio Ferraris – tarptautiniu mastu pripažintas italų filosofas, Ontologijos Laboratorijos (LabOnt) vadovas, Paryžiaus Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales vizituojantis profesorius. Savo tyrimuose jis nagrinėja ontologijos, estetikos, hermeneutikos problematiką, o pastaruoju metu Ferrario vardas siejamas su naujuoju realizmu, sulaukusiu didelio diskusinio atgarsio ne tik Italijoje, bet ypatingai - už jos ribų. Ferraris yra parašęs daugiau nei 50 knygų, kurios išverstos į įvairias Europos ir pasaulio kalbas (anglų kalba publikuoti jo veikalai Documentality or Why it is Necessary to Leave Traces, 2012; Goodbye Kant!, 2013; Where Are You? An Ontology of the Cell Phone, 2014; Manifesto of New Realism, 2014; Introduction to New Realism, 2014; Positive Realism, 2015).
Daugiau informacijos: https://maurizioferraris.it/
Indijos šokių spektaklis „Bharata Natyam“
2018 m. spalio 2 d. 17.10 val. kviečiame į Indijos šokių spektaklį „Bharata Natyam“, kurį atliks Berklee muzikos koledžo profesorė Rekha Menon.
Renginys vyks Vilniaus universiteto Teatro salėje (Universiteto g. 3, Vilnius). Įėjimas laisvas, renginio kalba – anglų.
Prof. R. Menon parodys ir pristatys Bharata Natyam šokių tradiciją, kuri yra viena iš garsiausių klasikinių pietų Indijos šokių formų. Bharata Natyam susideda iš nritta, nritya ir natya derinio. Nritta reiškia gryną šokio formą, apimančią pėdų ir galūnių, kaklo ir galvos judesius. Nitya akcentuoja abhinaya (veido raišką) ir gestus, skirtus perduoti tam tikrą pranešimą ar reikšmę. Abhinaya ir nritta derinys sudaro nritya, o natya nurodo dramos formą.
Nuo 17.40 iki 18.00 val. dalyviai kviečiami pasiklausyti atliekamų lietuvių liaudies dainų. Šis vakaro renginys yra tarptautinės konferencijos „Mito pirmapradiškumas ir instrumentinės sąmonės nuosmukis“ baigiamoji dalis, kurioje maloniai kviečiami dalyvauti visi pageidaujantys.
Tarptautinė konferencija: „Mito pirmapradiškumas ir instrumentinės sąmonės nuosmukis“
2018 m. spalio 1–2 dienomis Vilniaus universiteto Filosofijos fakultetas organizuoja tarptautinę konferenciją: „Mito pirmapradiškumas ir instrumentinės sąmonės nuosmukis“ (angl. “Preeminence of Myth and the Decline of Instrumental Reason”).
Konferencijoje įvairių sričių Lietuvos ir užsienio mokslininkai nagrinės įvairius mitinės ir instrumentinės sąmonės raidos klausimus: aptars lietuviško mąstymo savitumo, globalios kultūros iššūkius Majų tradicijos savasčiai, „Motinos“ sampratą Indijos mitinėje kultūroje, mūsų amžiuje pasirodžiusias laikiškumo suvokimo galimybes ir daugelį kitų klausimų. Konferencijos programa.
Konferencija bus siekiama skatinti šios daugialypės problematikos tyrimus, plėtoti tarptautinį bendradarbiavimą bei ieškoti bendrų sąlyčio taškų tarp skirtingų metodologinių prieigų.
Konferencija vyks anglų kalba. Įėjimas į konferenciją laisvas, registracija nenumatyta.
Konferencijos prieiga facebook paskyroje.
Kontiktiniai asmenys:
Janina Markevičienė, , +370 5 2667622
Žilvinas Svigaris, , +370 698 25157
Seminaras „Kasdienybė ir karo trauma“
2018 m. rugsėjo 28 d. 15 val. kviečiame į Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos Instituto rengiamą seminarą „Kasdienybė ir karo trauma“. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 301 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius).
Seminaro programa:
Nerijus Milerius „Koncentracijos stovykla kaip įkasdienintos karo traumos vieta“
Agne Narušytė „Užsitęsusio karo architektūra kasdienybėje: fotografija ir dvigubas karinio aparato laikas“
Violeta Davoliūtė „Nuo triumfo iki traumos: Antrojo pasaulinio karo etnizacija Sovietų Lietuvoje“
Seminaro prieiga facebook paskyroje.
Seminaras yra LMT finansuojamo projekto „Kasdienybė ir karo traumos reprezentacija vėlyvojoje modernybėje: (S-MOD-17-1) dalis.
Tarptautinė tarpdalykinė konferencija „Laikas ir erdvė: tarpdalykinė prieiga“
2018 m. rugsėjo 27-29 d. Vilniaus universiteto Filosofijos fakultete vyks erdvės ir laiko temai skirta tarptautinė ir tarpdalykinė konferencija „Laikas ir erdvė: tarpdalykinė prieiga“ (angl. “Space and Time: An Interdisciplinary Approach”). Konferencijos vyks anglų kalba.
Konferencijos metu Lietuvos ir užsienio mokslininkai nagrinės erdvės ir laiko temą iš fizikos, istorijos, meno, filosofijos – logikos, fenomenologijos, analitinės ir mokslo filosofijos – bei kitų perspektyvų. Antrus metus vykstančios konferencijos tikslas – skatinti tarpdalykinius erdvės ir laiko tyrimus, inicijuoti įvairių sričių mokslininkų tarptautinį bendradarbiavimą bei ieškoti bendrų sąlyčio taškų tarp skirtingų disciplinų erdvės ir laiko tematikoje. Konferencijos programa.
Konferencija sulaukė didelio tarptautinio mokslininkų susidomėjimo. Šių metų konferencijoje dalyvaus įvairių sričių specialistai bei jaunieji tyrėjai iš 11 šalių, kurie analizuos ritmikos ir tempo, temporalinės egzistencijos, laiko kalboje, kauzalumo, tapatybės, erdvėlaikio, laiko lėtėjimo, kelionių laike bei erdvės susitraukimo, iškreiptumo ir daugelį kitų klausimų.
Kontaktinis asmuo: Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, , +370 5 2667617.
Organizing and Scientific Committee:
Prof. Paavo Pylkkanen, Prof. Albinas Plesnys, Prof. Mauricio Suarez, Prof. Jurgis Skilters, Dr. Jonas Ciurlionis, Dr. Riccardo Baratella, Dr. Laimute Jakavonyte, Dr. Arunas Mickevicius, Dr. Julija Tuleikyte, Dr. Naglis Kardelis, Dr. Jonas Dagys, Dr. Kestutis Dubnikas, Kristina Rinkeviciene, Algis Fediajevas, Paulius Rimkevicius, Bozena Ciurlioniene, Virgilijus Petuska.
Organizing Partner Institutions:
Vilnius University (Lithuania), University of Skovde (Sweden), University of Latvia (Latvia), University of Helsinki (Finland), Universidad Complutense de Madrid (Spain).
Filosofijos instituto doktorantų seminaras
Birželio 13 d. (trečiadienį), 17.00 val., kviečiame į Filosofijos instituto doktorantų seminarą. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 306 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius).
Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros doktorantas Ruslanas Baranovas skaitys pranešimą „Prieigos prie Kanto Realität sampratos problema“ [pranešimo santrauka]. Komentuos doc. N. Kardelis ir doc. M. Gutauskas
Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros doktorantas Mindaugas Šulskus skaitys pranešimą „Transcendentalinio subjektiškumo problema Kanto filosofijoje“ [pranešimo santrauka]. Komentuos doc. K. Sabolius ir doc. D. Bacevičiūtė
Seminaro prieiga VU Filosofijos fakulteto Facebook paskyroje
Seminaro prieiga VU renginių kalendoriuje
Kontaktinis asmuo:
Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, +370 5 266 7617,
FILOSOFIJOS MAGISTRO BAIGIAMŲJŲ DARBŲ GYNIMAI
2018 BIRŽELIO 13 D., TREČIADIENIS, 9:00 VAL., 201 aud.
FILOSOFIJOS BAKALAURO BAIGIAMŲJŲ DARBŲ GYNIMAI
2018 BIRŽELIO 11 D., PIRMADIENIS, 9:00 VAL., 201 aud.
2018 BIRŽELIO 12 D., ANTRADIENIS, 9:00 VAL., 201 aud.
RELIGIJOS STUDIJŲ MAGISTRO BAIGIAMŲJŲ DARBŲ GYNIMAI
2018 BIRŽELIO 8 D., PENKTADIENIS, 11:00 VAL., 106 aud.
FILOSOFIJOS BAKALAURO (GRETUTINĖS STUDIJOS) BAIGIAMŲJŲ DARBŲ GYNIMAI
2018 BIRŽELIO 5 D., ANTRADIENIS, 10:00 VAL., 201 aud.
Filosofijos instituto doktorantų seminaras
Gegužės 30 d. (trečiadienį), 15.00 val., kviečiame į Filosofijos instituto doktorantų seminarą. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 306 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius).
Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos katedros doktorantas Marius Markuckas skaitys pranešimą „Transhumanizmo prieštaringumas istorinės ontologijos perspektyvoje“ [pranešimo santrauka].
Komentuos doc. N. Kardelis ir dr. M. Radžvilas
Filosofijos istorijos ir analitinės filosofijos katedros doktorantas Vytautas Sinica skaitys pranešimą „Moderniosios vieningos Europos idėjos ištakos“ [pranešimo santrauka].
Komentuos dr. M. Stoškus ir dr. L. Šopauskas
Seminaro prieiga VU Filosofijos fakulteto Facebook paskyroje
Seminamo prieiga VU renginių kalendoriuje
Kontaktinis asmuo:
Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė, tel.: +37052667617,
Konferencija „Polemos: ontologija, kalba, visuomenė“
2018 m. gegužės 17-18 dienomis maloniai kviečiame dalyvauti metinėje Filosofų draugijos konferencijoje „Polemos: ontologija, kalba, visuomenė“. Gegužės 17 d. konferencija vyks Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto 201 aud. Universiteto g. 9, Vilnius), gegužės 18 d. – Mykolo Romerio universiteto 102 aud. (Didlaukio g. 55, Vilnius).
Konferencijos priega Facebook paskyroje
Konferenciją organizuoja Lietuvos filosofų draugija drauge su Mykolo Romerio universiteto Humanitarinių mokslų institutu, Vertybių tyrimų laboratorija bei Vilniaus universiteto Filosofijos institutu.
Asmuo kontaktams:
Daina Habdankaitė, Filosofijos instituto doktorantė, tel. +370 5 2667617, el. p.
Filosofijos instituto doktorantų seminaras
Gegužės 16 d. (trečiadienį), 15.00 val. kviečiame į Filosofijos instituto doktorantų seminarą. Seminaras vyks VU Filosofijos fakulteto 306 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius).
Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros doktorantė Brigita Gelžinytė skaitys pranešimą „Hegelio smėlio knyga, arba Apie pradžios pradžią ir jos negalimybę“ [pranešimo santrauka]. Komentuos prof. Rita Šerpytytė ir prof. Dalius Jonkus.
Kontinentinės filosofijos ir religijos studijų katedros doktorantė Vaida Kalkauskaitė skaitys pranešimą „Religinės argumentacijos (ne)galimybė liberaliojoje demokratijoje: Habermas vs. Taylor“ [pranešimo santrauka]. Komentuos prof. Alvydas Jokubaitis ir prof. Gintautas Mažeikis.
Seminaro prieiga VU Filosofijos fakulteto Facebook paskyroje
Seminamo prieiga VU renginių kalendoriuje
Kontaktinis asmuo:
Kristina Rinkevičienė, VU Filosofijos instituto administratorė,