Projektas „The Rehabilitation of Myth, Post-ontology and Rhetoric“

Projektas „The Rehabilitation of Myth, Post-ontology and Rhetoric“ (Nr. 09.3.3-LMT-K-712-13-0495)ES VU logo

Projekto dalyvis: dr. Lina Vidauskytė.

Projekto tikslas: Dalyvauti mokslo renginyje užsienyje, pasidalinti savo tyrimų rezultatais, pakelti kompetenciją.

Projekto santrauka: Mito reabilitacija, post-ontlogija ir retorika dar 1919 metais Wilhelmo Nestle paskelbta formuluotė Vom Mythos Zum Logos tapo nediskutuotina Vakarų filosofinės tradicijos dalis. Vis tik H.Blumenbergas suabejojo šita formuluote ir pasiūlė savo metaforologijos projektą, kuriame svarbų vaidmenį atlieka ir darbas su mitu. Pasak Blumenbergo, mitas niekur nedingo ir vis pasirodo net ir po Apšvietos, todėl minėta formuluotė yra klaidinanti. Žinoma, mitas patenka į retorikos sferą. Tačiau retorika pasirodo ne tik kaip instrumentas komunikacijai, bet kaip ontologinis principas. Greta retorikos pasirodo labai svarbus konceptas – tikrovės absoliutizmas, kuris apibūdina bejėgišką pavaldinio stovėseną suvereno akivaizdoje. Ši formuluotė reiškia, kad žmogus negali kontroliuoti savo egzistencijos sąlygų. Tikrovė neturi prasmės, nes mes esame mirtingi. Negalėjimą pasiekti ir kontroliuoti tikrovės visumą Blumenbergas vadina istoriškumu, baigtinumu arba kontingencija. Tačiau žmonės mėgina paslėpti kontingentiškumą įvairiomis priemonėmis ir viena iš jų yra mitų kūrimas. Todėl Blumenbergo pasiūlymas yra siekis paaiškinti kaip, kokiu būdu žmonija siekė užmaskuoti savo baigtinumą ir surasti atsakymus į fundamentalius klausimus (Grundfragen), kuriuos verčia kelti pati egzistencija: kas yra pasaulis? Kodėl aš esu? Kodėl yra kas nors, o ne greičiau niekas? Ar yra mirties prasmė? Blumenbergas pabrėžia, kad į šituos klausimus neįmanoma atsakyti ir tai reiškia tik vieną: tikrovei žmogus nerūpi. Šioje vietoje Blumenbergas kritikuoja M.Heideggerio Dasein egzistencinės analizės projektą ir teigia, kad jis turėtų būti pakeistas antropologija bei fenomenologija. Taigi, Blumenbergas žmogišką kontingenciją tyrinėja iš fenomenologinės perspektyvos, bet kritikuodamas tiek E.Husserlį, tiek Heideggerį. Pasiremdama šią poziciją savo pranešime.

Projekto rezultatai: pristatytas žodinis pranešimas konferencijoje ISSEI 16th Conference, Ispanijoje.

Finansavimo šaltinis: Projektas bendrai finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-13-0495) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT).

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos