Išleista monografija „Psichoterapijos veiksmingumas: terapiniai veiksniai ir subjektyviai išgyvenami pokyčiai“

Įgyvendinant Lietuvos mokslo tarybos mokslininkų iniciatyva vykdomą projektą „Psichoterapijos veiksmingumas: asmenybės pokyčių ir juos lemiančių veiksnių analizė“, išleista monografija „Psichoterapijos veiksmingumas: terapiniai veiksniai ir subjektyviai išgyvenami pokyčiai“. Projekto vadovė ir monografijos sudarytoja – prof. Gražina Gudaitė. Balandžio 4 dieną filosofijos fakultete įvyko monografijos pristatymas, kuriame dalyvavo VU bendruomenės nariai, akademikai, praktikai.

Monografija Psichoterapijos veiksmingumasMonografijos pratarmėje rašoma:
„...Šiuolaikiniame pasaulyje iš esmės jau nebekeliamas skandalingasis Aizenko klausimas, ar psichoterapija yra efektyvi. Tūkstančiai mokslinių tyrimų, praktinių atvejų analizės bei psichoterapijos dalyvių refleksijos rodo, kad psichoterapija yra veiksminga. Tačiau nepaisant šių tyrimų gausos klausimų nemažėja. Psichoterapija, kaip gydymo metodas, yra patraukli, nes bent jau iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad neturi žalingų liekamųjų reiškinių, pačios terapinės priemonės nėra tokios brangios, kaip sudėtingi cheminiai preparatai ar kokia nors sudėtinga aparatūra. Iš šalies žiūrint atrodo, kad šis metodas neturėtų būti ir skausmingas. Tačiau ar taip yra?...“.

Monografijoje analizuojami įvairūs psichoterapijos taikymo ir jos veiksmingumo klausimai. Daug vietos skiriama psichoterapijos veiksmingumo tyrimų analizei, metodologiniams klausimams, terapinių veiksnių ir terapinių pokyčių diferenciacijai. Taip pat pristatomi tyrimai, kuriuose analizuojami psichoterapiniai pokyčiai, jų išgyvenimo fenomenologija, didelis dėmesys kreipiamas į psichoterapiją patiriančių asmenų subjektyvias terapinių veiksnių refleksijas. Gauti tyrimų rezultatai interpretuojami pasitelkiant gelmių psichologijos prielaidas, kurios yra ypač svarbios diskutuojant apie ilgalaikį psichoterapijos poveikį.

Monografija yra pirmasis sisteminis psichoterapijos veiksmingumo klausimus nagrinėjantis mokslinis veikalas Lietuvoje. Knyga skirta psichologams ir psichoterapeutams praktikams, naudinga planuojant tolimesnius mokslinius psichoterapijos tyrinėjimus, gali būti svarbi ir tiems, kurie ieško pagalbos.

Kontaktinis asmuo:
Janina Markevičienė