Klinikinės psichologijos katedra

Klinikinė katedra 2022 04 08
Klinikinės psichologijos katedros pradžia yra 1991 metai, kai Nepriklausomybės atkūrimas Lietuvoje ir radikalios permainos Vilniaus universitete sukūrė palankią atmosferą visoms naujoms iniciatyvoms. Iki tol Vilniaus universitete buvo tik viena psichologijos katedra. Klinikinės psichologijos specialistų branduolys Lietuvoje formavosi jau nuo pat pirmųjų psichologijos specialybės absolventų laidų praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje, Nors sovietmečio ideologiniai varžtai labai ribojo psichologijos raidą, tačiau profesoriaus Alfonso Gučo vadovaujama VU Psichologijos katedra palaikė visas studentų iniciatyvas, siekiant jiems rūpimos specializacijos savo profesijoje. Taip nuo pirmųjų laidų dalis absolventų pasuko į klinikinės psichologijos sritį, vėliau – ir į organizacinės psichologijos. Atėjus Nepriklausomybės reformų laikui, klinikinės psichologijos specialistai jau buvo ne tik įsitvirtinę įvairiose sveikatos apsaugos srityse, bet ir vystė mokslinius tyrimus bei dalyvavo psichologijos specialistų rengime Vilniaus universitete. Permainų laikas buvo palankus įkurti atskirą katedrą. Pradžioje naujoji katedra vadinosi Klinikinės ir socialinės psichologijos katedra, o vėliau, greta klinikinės psichologijos specializacijos suformavus organizacinės psichologijos specializaciją, atitinkamai keitėsi ir katedros pavadinimas. Vilniaus universitete perėjus prie dviejų pakopų studijų daugumoje fakultetų, specializacijų pagrindu sudarytos dvi magistratūros programos – Klinikinės psichologijos ir Organizacinės psichologijos. Po reorganizacijos 2018 m. katedra vadinasi Klinikinės psichologijos katedra.

Iš Klinikinės psichologijos katedros išaugo ir savarankiški mokslinių tyrimų centrai: Asmenybės psichodinamikos tyrimų centras, Psichotraumatologijos centras, Raidos psichopatologijos tyrimų centras ir Suicidologijos tyrimų centras.

Pirmąjį katedros gyvavimo dešimtmetį jai vadovavo profesorius Rimantas Kočiūnas, nuo 2000 m. iki 2018 m.– profesorė Danutė Gailienė.
2018 – 2021 metais, po reorganizacijos, Klinikinės psichologijos katedrai vadovavo prof. dr. Rasa Barkauskienė nuo 2022 m – doc. Neringa Grigutytė.

Klinikinės psichologijos katedra organizuoja ir vykdo ilgalaikius, plačios apimties mokslinius tyrimus klinikinės psichologijos srityje. Klinikinės psichologijos tyrimų plėtra leidžia užtikrinti mokslo ir studijų vienovę įgyvendinant Klinikinės psichologijos studijų programą.

Pagrindinės tyrimų kryptys:

  1. Psichikos sveikatos, asmenybės psichologijos ir psichopatologijos formavimosi bei raiškos tyrimai.
  2. Klinikinio psichologinio vertinimo ir vertinimo instrumentų adaptavimo tyrimai.
  3. Psichologinės pagalbos ir psichoterapijos efektyvumo tyrimai.
  4. Klinikinės psichologijos srities aktualių praktikos problemų tyrimai.

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos