Isskirtiniai VUprofesoriai2018 m. spalio 9 d. 17.30 val. kviečiame į išskirtinio sociologijos profesoriaus Zenono Norkaus atvirą paskaitą „Ar tapsime žaliuoju Baltijos Kuveitu? Biokapitalistinio sintetinės biologijos amžiaus scenarijai Lietuvai“. Paskaitoje prof. Z. Norkus aptars galimus XXI a. Lietuvos raidos scenarijus, svarstys, kokias galimybes ir grėsmes ateinantis sintetinės biologijos amžius gali atnešti Lietuvai. Paskaita vyks Vilniaus universiteto (VU) Mažojoje auloje (Universiteto g. 3).
Paskaitos tiesioginė transliacija.

Šia paskaita prof. Z. Norkus pradės pirmųjų šešių profesorių, pelniusių išskirtinio VU profesoriaus vardą, paskaitų ciklą. VU išskirtinio profesoriaus kategorija buvo suteikta šių mokslo metų pradžioje už aukščiausio lygio mokslo ir studijų pasiekimus. Kam skirti išskirtinio VU profesoriaus statusą, sprendė speciali komisija, sudaryta iš universiteto mokslininkų ir dėstytojų, atstovaujančių skirtingas mokslų sritis. Į komisijos sudėtį taip pat buvo įtraukti Mokslo ir inovacijų departamento, Žmogiškųjų išteklių skyriaus vadovai bei Studentų atstovybės deleguotas doktorantas. Išskirtinio profesoriaus kategorija, įvesta Senato sprendimu, gali būti suteikiama universitete dirbantiems profesoriams ir vyriausiems mokslo darbuotojams, pasižymintiems išskirtiniais, tarptautiniu ir nacionaliniu mastu žinomais bei vertinamais moksliniais pasiekimais, reikšmingai prisidedantiems prie tam tikros universiteto mokslo srities ir konkrečios studijų krypties kokybės gerinimo bei vertinamiems studentų už akademinę veiklą ir sėkmingai formuojantiems savo mokslo krypties mokyklas.

Paskaitos anotacija

Nors daugiausia masinės informacijos priemonių dėmesio sulaukia sintetinės biologijos perspektyvos medicinoje, prof. Z. Norkaus teigimu, didžiausių ekonominių pasekmių jos raida gali turėti energetikoje, tradicinės ir kompiuterių pramonės technologijoje. Jos politinė ekonominė pasekmė – naujo, savito būsimai šeštajai „Kondratjevo bangai“ biokapitalistinio gamybos būdo susiformavimas.

O kokias galimybes ir grėsmes ateinantis sintetinės biologijos amžius gali atnešti Lietuvai?

Profesoriaus teigimu, sintetinės biologijos amžiuje Lietuva turi visus šansus tapti gana patrauklia vieta investuoti būsimoms transnacionalinėms biotechnologinėms korporacijoms, kurios savo galia ir šlove pranoks Microsoft Corporation, British Petroleum, Apple ar Gazpromą. Dėl palankios geografinės padėties (nedidelis nuotolis nuo labiausiai išsivysčiusių Europos šalių) ir palankių transnacionaliniam kapitalui demografinių tendencijų, kurios netruks ištuštinti Lietuvos provinciją, o beveik visus jos gyventojus sutelks keliuose didesniuose miestuose, Lietuva galės tapti vienu iš Europos bioenergetikos išteklių centrų – žaliuoju Baltijos Kuveitu.

Kaip ir Persijos įlankos Kuveite, prof. Z. Norkaus manymu, praturtėjimo perspektyvą galima numatyti tik Lietuvos piliečiams, bet ne imigrantams, kurie jau po 30 metų sudarys didžiąją dirbančiųjų dalį. Štai 60 proc. Kuveito ekonomikos darbo jėgos sudaro imigrantai, neturintys Kuveito pilietybės.

Užsienio agrokoncernai, supirkę iš žemės ūkio besitraukiančių ūkininkų žemes ir sutelkę jas į didelius masyvus, augins didžiulius biomasės kiekius, kurie čia pat bus perdirbami į biodegalus ar panaudojami elektros energijos gamybai. Visgi ženklią Lietuvos eksporto dalį sudarys „natūralūs“ ar ekologiški produktai ir „bioremontinės“ medicinos paslaugos, skirtos, Europos turtingiesiems, o taip pat senelių priežiūros paslaugos, teikiamos mažiau pasiturintiems užsienio klientams bei užbaigti gyvenimo kelią į gimtinę sugrįžusiems emigrantams. Biokapitalistinės Lietuvos ateities scenarijai negali apeiti ir santykių su Rusija, kurios raida liks didžiausias neapibrėžtumo veiksnys, perspektyvų.

Paskaitos prieiga Facebook paskyroje.
Paskaitos prieiga VU renginių kalendoriuje.

Kitų išskirtinių profesorių paskaitos vyks:

Spalio 16 d. – VU Gyvybės mokslų centro prof. Virginijaus Šikšnio paskaita.

Spalio 18 d. – VU Fizikos fakulteto prof. Audriaus Dubiečio paskaita.

Spalio 23 d. – VU Filologijos fakulteto prof. Axel’o Holvoet’o paskaita.

Spalio 25 d. – VU Gyvybės mokslų centro prof. Rolando Meškio paskaita.

Spalio 30 d. – VU Gyvybės mokslų centro prof. Sauliaus Klimašausko paskaita.

Kontaktinis asmuo: Aušrinė Jurgelionytė, , +370 5 268 7014

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos