Žymūs šiandienos mąstytojai Vilniuje diskutuos apie tikrovės iššūkius - VU Filosofijos fakultetas

sabolis22019 m. birželio 19-20 d. Vilniaus universiteto Filosofijos institutas į sostinę sukvies reikšmingus šiandienos mąstytojus diskusijai apie šiuolaikinius tikrovės iššūkius. Nacionalinėje dailės galerijoje vyksiančiame simpoziume „The Agents of the Real“ („Tikrovės agentai“) pranešėjai svarstys potencialumo ir vaizduotės reikšmę ekologinės krizės, technologinės kaitos, mokslo žinių akseleracijos ir melagienų epochoje.


„Vakarų mąstymas ilgą laiką žavėjosi savo sukurtomis realybės formomis, apsiribodamas tik tuo, ką galime išmatuoti žmogišku suvokimu. Tai galima pavadinti specifine narcisizmo forma, kuris lemia, kad tikrove vadiname tik tai, kas primena mus pačius. Šiuo požiūriu tikrovės krizė visų pirma yra mūsų vaizduotės krizė – kai nesugebame įsivaizduoti, kad esama kažkas tikresnio nei mes patys,“ – teigia simpoziumo organizatorius, VU docentas ir mokslinio projekto „Žmogaus ateitis: nauji vaizduotės scenarijai“ vadovas Kristupas Sabolius.


sabolis1aTarp naujas tikrovės vizijas pristatysiančių teoretikų bus ne vienas pasaulyje žinomas vardas. Vienu populiariausiu ir kartu labiausiai aptariamu šiuolaikiniu filosofu laikomas Pietų Kalifornijos Architektūros instituto profesorius Grahamas Harmanas auditorijai pristatys jį išgarsinusią trigubos O teoriją – į objektus orientuotą ontologiją. Šis filosofinis judėjimas tampa itin aktualus suabejojus žmonių išskirtinumu ir svarba, o kartu  išmokus realybės netektį ženklinusio XX a. pamokas.


Naujas tikrovės vizijas siūlys ir naujojo realizmo manifesto autorius italų filosofas Maurizio Ferraris. Pastaraisiais metais itin aktyviai svarstęs dokumentiškumo ir realizmo klausimus, M. Ferraris aplink save subūrė nemažą teoretikų ir praktikų bendruomenę. Jos narius vienija tikslas – bendradarbiaujant humanitariniams, socialiniams ir gamtos mokslams permąstyti technologijų vaidmenį šiuolaikinio žmogaus gyvenime.


Potencialumo ir vaizduotės reikšmę šiuolaikinėje tikrovėje permąstysiančioje konferencijoje įžvalgomis dalinsis mokslininkai iš Vilniaus, Los Andželo, Turino, Paryžiaus, Londono, Romos universitetų. Publikai atvirame simpoziume kalbėsiantys mąstytojai, kurių tyrimai apima interesų spektrą nuo politikos filosofijos iki meno kuratorystės. Simpoziumas yra dalis projekto „Žmogaus ateitis: nauji vaizduotės scenarijai“ (Vilniaus universitetas). Projektas bendrai finansuotas iš Europos socialinio fondo lėšų (projekto Nr. 09.3.3-LMT-K-712-01-0078) pagal dotacijos sutartį su Lietuvos mokslo taryba (LMTLT).


Renginio programa
Reginio pristatymas FB

Negalinčius dalyvauti gyvai, kviečiame žiūrėti simpoziumo įrašus ir transliacijas:
Pirmosios simpoziumo dienos įrašas
Antrosios simpoziumo dienos transliacija


Daugiau informacijos:
Daina Habdankaitė

+370 (622) 53 933

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos