RYBAČIAUSKAITĖ.disertacijos2024 m. vasario 22 d. 13 val. 201 aud. Filosofijos instituto doktorantė KAROLINA RYBAČIAUSKAITĖ gins disertaciją „Praktikų perkūrimo problema I. Stengers mąstyme“ filosofijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Stebėti disertacijos gynimą galite nuotoliniu būdu pasinaudojant nuoroda: https://bit.ly/3upa5yT

Mokslinis vadovas – prof. dr. Kristupas Sabolius (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, filosofija – H 001).

Disertacijos gynimos tarybos sudėtis:

prof. dr. Naglis Kardelis – tarybos pirmininkas (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, filosofija – H 001);

prof. dr. Christoph Brunner (Erasmus University Rotterdam, Nyderlandai, humanitariniai mokslai, filosofija – H 001);

doc. dr. Vaiva Daraškevičiūtė (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, filosofija – H 001);

prof. dr. Nerijus Milerius (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, filosofija – H 001);

dr. Audronė Žukauskaitė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas, humanitariniai mokslai, filosofija – H 001).

Anotacija:

Šį tyrimą motyvuoja neoliberalios šiuolaikinio meno sferos neatsargumas ekologinės krizės atžvilgiu, kurį įžvelgti skatina meno istoriko T. J. Demos pastebėjimai apie dar 2012 m. vykusią dOCUMENTA(13) parodą. Svarstant apie praktikų galimybes, disertacijoje klausiama, kokią konceptualią reikšmę sprendžiant įvairius šiandieninius etinius, estetinius, politinius ir aplinkodairinius iššūkius, gali turėti belgų mokslo filosofės Isabelle Stengers praktikų ekologijos projektas. Jis siūlo sujungti tai, ką, anot Stengers, Platono valstybė atskyrė – „žmogiškuosius reikalus“ (praxis) ir „daiktų organizavimą-gamybą“ (technē). Stengers perspektyva kviečia permąstyti vyraujančią pomarksistinę kritinių praktikų sampratą, perkeliant dėmesį nuo etikos prie ekologijos: nuo individualių praktikų etikos klausimo prie tarpusavio priklausomybe paremtų santykių kūrimo ekologijos. Tokia praktikų ekologijos ir jų perkūrimo būtinybės koncepcija sietina su Félix’o Guattari „naujosios estetinės paradigmos“ idėja. Stengers interpretacija kelia iššūkį įprastesnėms Guattari etinės-estetikos sampratoms meno teorijoje, linkusioms ją sieti arba su moderniuoju disensusu arba su instituciniu konsensusu, reliacine estetika ir dalyvaujamojo meno formomis. Stengers ir Guattari ekologiniai projektai, ieškantys trečiosios, politinio konsensuso galimybės, leidžia praktikų perkūrimo projektą matyti pirmiausiai kaip nestabilaus ir afektyvaus pokyčio klausimą; taigi, neišvengiamai užduodantį greta kylančius pažeidžiamumo ir atsakomybės klausimus.

Skaityti disertaciją

Renginyje bus fotografuojama, filmuojama ir renginys bus tiesiogiai transliuojamas internetu. Informuojame, kad jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose. Po renginio šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar kitose medija priemonėse.

Kontaktinis asmuo:
Jūratė Rapalavičiūtė