Bolivudas AdobeStock DI sugeneruota nuotrauka Ar galėtumėte įsivaizduoti savo mokytoją kaip superherojų, Bolivudo aktorius – kaip šventuosius, o save – kaip seklį/ę, narpliojantį/čią nusikaltimą? Gegužės 23–25 d. vyksiančiame renginyje „Comic Con Baltics 2025“ Vilniaus universiteto Filosofijos fakultetas (VU FsF) kviečia patreniruoti vaizduotę, atrandant įvairias buvimo superherojumi šiuolaikiniame pasaulyje formas, bei pasiklausyti paskaitos „Bolivudo herojai ir šventieji: populiarusis kinas ir aktorių kultas Indijoje“. 

Pasak VU Filosofijos fakulteto dekano, filosofijos profesoriaus dr. Jono Dagio, populiarūs pasakojimai apie fantastinius personažus ir jų nuotykius, patiriamus tariamai realioje arba išgalvotoje aplinkoje, rodo žmonių norą peržengti nusistovėjusias ir atsikartojančias kasdienybės pasaulio ribas. 

„Universitetas irgi yra vieta, į kurią susirenka žmonės, siekiantys kartu tobulėti, įveikti kartais nekvestionuojamas galimybių ribas. Skirtingai nei fantastiniuose pasauliuose, kuriuose normalumą viršijančios galios dažniausiai būna įgimtos, realiame pasaulyje žmonės jas dažniausiai įgyja siekdami naujų žinių ir gebėjimų, kurie anksčiau galbūt buvo net neįsivaizduojami“, – sako Jonas Dagys. 

Verta atkreipti dėmesį, kad VU Filosofijos fakultete neapsiribojama siaurai suprasta filosofija, kuri, pasak J. Dagio, savaime tiesia kelius į painius idėjų pasaulius. 

„Čia sutelktos mokslinių tyrimų ir studijų kryptys, kurios iš esmės yra orientuotos į pavienių žmonių ir visos visuomenės tobulėjimo galimybių pažinimą. Mokslas ir studijos Filosofijos fakultete – nuo socialinio darbo iki pedagogikos ir edukologijos, nuo psichologijos iki kriminologijos – yra orientuoti į bendrą tikslą, į tai, kad galėtume padėti vieni kitiems atsidurti šiek tiek geresniame pasaulyje, kurį patys drauge kuriame“, – teigia VU FsF dekanas. 

Kaip treniruoti vaizduotę siūlo VU Filosofijos fakultetas?

Mokykloje gyvena praeities, dabarties ir ateities herojai

Atvirutės korekcijos page 0003Vilniaus universiteto stende VU FsF Ugdymo mokslų institutas steigia paštą, skirtą išsiųsti atvirlaiškį savo mokytojui/-jai arba mokyklai. Argi mokytojų negalėtume vadinti mūsų dienų superherojais? 

„Mokytojai yra mūsų herojai. Jų dėka pasaulis, kuriame gyvename tampa labiau pažinus, suprantamas. Jų dėka mes atrandame savo intelektines ir kūrybines galias. Jų dėka galime atrasti savo profesinį kelią“, – sako edukologė, VU FsF dėstytota dr. Šarūnė Nagrockaitė. – „O mokykla yra esamų ir augančių herojų namai. Čia gyvena praeities, dabarties ir ateities herojai.“ 

Kokį atvirlaiškį parašytų pati Šarūnė? Edukologė sako, kad jos mokykloje buvo daug mokytojų herojų, todėl ji rašytų atvirlaiškį mokyklai ir visiems jos herojams: 

„Sveiki, esu Šarūnė, ačiū jums už bendražmogiškas vertybes, kuriomis galiu dalintis su būsimais mokytojais. Padėti jiems atrasti savo profesinį kelią ir misiją. Jūs tikėjote manimi, o aš tikiu jais.“ 

Kaip Bolivudo žvaigždės tampa šventaisiais 

Indija garsėja kaip didžiausią kino produkciją pasaulyje kurianti šalis, o terminas „Bolivudas“ yra žinomas beveik kiekvienam. Tačiau turbūt nedaugelis žino, kad kino žvaigždėms statomos šventyklos, kuriose atliekami garbinimo ritualai. Apie visa tai ir dar daugiau savo paskaitoje „Bolivudo herojai ir šventieji: populiarusis kinas ir aktorių kultas Indijoje“ savo paskaitoje pasakos indologas, VU FsF Azijos ir transkultūrinių studijų instituto vadovas, docentas dr. Deimantas Valančiūnas. 

Paskaitoje, kuri vyks gegužės 25 d. 12 val. „Litexpo“ parodų rūmų 5.2 salėje, mokslininkas kvies pažvelgti į šiuolaikinį populiarųjį Indijos kiną kaip į unikalų kultūrinį reiškinį – ne tik kaip į pramogų industrijos, bet ir kaip į neatsiejamą milijonų žmonių kasdienės kultūros bei vertybių sistemos dalį.

„Indijos kinas yra nuolatos besikeičiantis ir tampriai sąveikaujantis su šalies sociopolitiniais ir religiniais procesais. Ypatingą dėmesį skirdami kino ir populiariosios kultūros santykiui, aptarsime Indijos kino ryšius su visuomene, aktorių kultą ir gerbėjų bendruomenes – kokias kolektyvines vertybes gerbėjai mato savo dievinamuose aktoriuose“, – sako D. Valančiūnas. 

Paskaita vyks sekmadienį, gegužės 25 d., o visomis mugės dienomis VU FsF Azijos ir transkultūrinių studijų institutas visiems norintiems suteiks galimybę užsirašyti savo vardą įvairių Azijos kraštų kalbomis – hindi, japonų, kinų ir korėjiečių – bei virtualios realybės pagalba pakeliauti po Turkiją.

Išnarplioti nusikaltimą 

Gegužės 24 ir 25 d. „Comic Con Baltics“ besilankantys mokiniai galės išspręsti kriminologinę užduotį ir laimėti savo klasei apsilankymą rudenį kriminologijos paskaitoje VU jų pačių sugalvota tema.Doc. dr. Algimantas Čepas c Rimantė Gaičevskytė Savickė

Pasak užduotį sumaniusio kriminologo, VU FsF docento dr. Algimanto Čepo, remiantis pateikta informacija reikės pabandyti kelti nusikaltimo tyrimo versijas: kaip tirti nusikaltimą, kur ieškoti įtariamųjų ir kodėl būtent ten.  

„Vykdant užduotį bus galimybė įsitikinti, kaip kriminologijos žinios apie pasaulį padeda atskleisti, priartėti prie teisingų atsakymų net ir sudėtingose situacijose“, – žada A. Čepas. – „O įžvalgiausio atsakymo autorius ar autorė laimės galimybę pakviesti savo klasę ar draugus į kriminologijos paskaitą Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto patalpose prie Daukanto aikštės pačių laimėtojų sugalvota tema“, – žada A. Čepas.  

Be kitų veiklų, Filosofijos fakultetas kvies dalyvauti socialinės politikos žaidime, fakulteto psichologai daugiau papasakos apie streso mažinimo programą jaunimui „Sija“ bei viešojo kalbėjimo nerimą patiriantiems asmenims skirtą psichologinės pagalbos programą „Kalbu viešai“, paremtą virtualiąja realybe. 

Visa VU Filosofijos fakulteto programa.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos